Lvi nad Anglií

11. květen 2015

Rodáci z Boskovic a okolí ve službách Královského letectva.

Poslouchejte na Vltavě od 11. května 2015 vždy v 15:20. Po odvysílání se jednotlivé díly četby objeví také na stránce Hrdina.cz.


Jejich jména nejsou zmiňována v souvislosti s leteckými esy, jejich činy někdy nesouvisí ani s jediným sestřelem nepřátelského letounu, přesto tito lidé své životy ochotně propůjčili zuřící válce, Královskému letectvu a vidině osvobození okupovaného Československa. Často byly jejich cesty stejně spletité jako cesty známějších hrdinů.

Cyklus Lvi nad Anglií představí letce, navigátory, střelce, ale také běžné dělníky a pomocníky z Boskovic a okolí, kteří za druhé světové války sloužili a umírali v RAF.

Krátké medailony tak posluchačům přiblíží nejen osudy pilotů, jako byli Zdeněk Škarvada, Jaroslav Štěrbáček či Zbyšek Nečas (alias John Pemberton) nebo personálu bombardérů (Emil Bušina a jeho odysea po zajateckých táborech), ale nahlédneme i do života těch, kteří sloužili na zemi, těch, kteří umírali při nehodách ve snaze zajistit pilotům co nejspolehlivější servis.

Patnáctidílnou rozhlasovou sérii Lvi nad Anglií připravil Marek Paulík a Czech Spitfire Club na podkladu výstavy probíhající v Muzeu Boskovicka od začátku května.


Účinkují: Petr Kubes, Jaroslav Krejčí

Pro rozhlas připravil: Marek Paulík a Czech Spitfire ClubDramaturgie: Jiří ProcházkaHudební spolupráce: Antonín SchindlerMistr zvuku: Jiří VavrdaRežie: Tomáš Soldán

Natočeno v Olomouci.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?