Lvi nad Anglií

11. květen 2015

Rodáci z Boskovic a okolí ve službách Královského letectva.

Poslouchejte na Vltavě od 11. května 2015 vždy v 15:20. Po odvysílání se jednotlivé díly četby objeví také na stránce Hrdina.cz.


Jejich jména nejsou zmiňována v souvislosti s leteckými esy, jejich činy někdy nesouvisí ani s jediným sestřelem nepřátelského letounu, přesto tito lidé své životy ochotně propůjčili zuřící válce, Královskému letectvu a vidině osvobození okupovaného Československa. Často byly jejich cesty stejně spletité jako cesty známějších hrdinů.

Cyklus Lvi nad Anglií představí letce, navigátory, střelce, ale také běžné dělníky a pomocníky z Boskovic a okolí, kteří za druhé světové války sloužili a umírali v RAF.

Krátké medailony tak posluchačům přiblíží nejen osudy pilotů, jako byli Zdeněk Škarvada, Jaroslav Štěrbáček či Zbyšek Nečas (alias John Pemberton) nebo personálu bombardérů (Emil Bušina a jeho odysea po zajateckých táborech), ale nahlédneme i do života těch, kteří sloužili na zemi, těch, kteří umírali při nehodách ve snaze zajistit pilotům co nejspolehlivější servis.

Patnáctidílnou rozhlasovou sérii Lvi nad Anglií připravil Marek Paulík a Czech Spitfire Club na podkladu výstavy probíhající v Muzeu Boskovicka od začátku května.


Účinkují: Petr Kubes, Jaroslav Krejčí

Pro rozhlas připravil: Marek Paulík a Czech Spitfire ClubDramaturgie: Jiří ProcházkaHudební spolupráce: Antonín SchindlerMistr zvuku: Jiří VavrdaRežie: Tomáš Soldán

Natočeno v Olomouci.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.