Let let. Výjimečné vzpomínkové svědectví Josefa Hiršala a Bohumily Grögerové o kruté době 1952–1968

31. červenec 2020

Let let, rozsáhlé, takřka tisícistránkové memoárové dílo Josefa Hiršala a Bohumily Grögerové, je důležitým svědectvím o české kultuře a společnosti v 50. a 60. letech 20. století. Vzpomínky a deníkové zápisky dvou výjimečných osobností uvádíme u příležitosti stého výročí narození Josefa Hiršala. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkují: Jan Vlasák, Viola Zinková, Jiří Schwarz
Připravila: Klára Pokorná
Režie: Josef Červinka
Natočeno: v roce 1992

Text je koláží deníkových zápisků, básní, krátkých próz, dopisů, úryvků z dobového tisku a jiných dokumentů doby. Jde o strhující dvojhlas dvou výjimečných překladatelů a spisovatelů – a ačkoli žánrově text spadá do jakýchsi kulturně-společenských memoárů, čte se jako beletrie.

Prostřednictvím podrobného líčení kontaktů obou autorů s řadou západních spisovatelů a básníků (E. Jandl, F. Mayeröckerová, H. M. Enzensberger, P. Garnier a další) svědčí kniha rovněž o zdařilé snaze českých tvůrců neztratit ze zřetele evropský kontext.

autoři: Klára Pokorná , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Děsivá freska válečné krajiny, u které se nepřestávám smát.

Petr Gojda, slovesný dramaturg, Centrum výroby Českého rozhlasu

Osudy dobrého vojáka Švejka

Osudy dobrého vojáka Švejka KOMPLET

Koupit

Pro jedny šťastný blb a ignorant, pro druhé vychytralý šašek. Pro nadporučíka Lukáše boží dobytek. Pro jedny ikona totálního odcizení a nihilismu, pro jiné bojovník proti válce, pro další anti světec a antihrdina. Čte Oldřich Kaiser