Let let. Výjimečné vzpomínkové svědectví Josefa Hiršala a Bohumily Grögerové o kruté době 1952–1968
Let let, rozsáhlé, takřka tisícistránkové memoárové dílo Josefa Hiršala a Bohumily Grögerové, je důležitým svědectvím o české kultuře a společnosti v 50. a 60. letech 20. století. Vzpomínky a deníkové zápisky dvou výjimečných osobností uvádíme u příležitosti stého výročí narození Josefa Hiršala. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.
Text je koláží deníkových zápisků, básní, krátkých próz, dopisů, úryvků z dobového tisku a jiných dokumentů doby. Jde o strhující dvojhlas dvou výjimečných překladatelů a spisovatelů – a ačkoli žánrově text spadá do jakýchsi kulturně-společenských memoárů, čte se jako beletrie.
Prostřednictvím podrobného líčení kontaktů obou autorů s řadou západních spisovatelů a básníků (E. Jandl, F. Mayeröckerová, H. M. Enzensberger, P. Garnier a další) svědčí kniha rovněž o zdařilé snaze českých tvůrců neztratit ze zřetele evropský kontext.
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.