Lena Knilli – Jana Kasalová / Centimetr za den

02526727.jpeg

České centrum v Rytířské ulici v Praze zahájilo letošní výstavní sezónu společnou výstavou dvou autorek – české konceptuální umělkyně, malířky a kreslířky Jany Kasalové a rakouské malířky Leny Knilli.

Jana Kasalová v devadesátých letech studovala malířství v ateliéru profesora Jiřího Načeradského na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně a také na španělských universitách v Cuence a v Madridu. Lena Knilli se narodila v Grazu, vyrostla v západním Berlíně, studovala v Berlíně a ve Vídni a od roku 1992 do roku 2002 žila, tvořila a několikrát i vystavovala u nás v Praze.

Své výstavě daly autorky název „Centimetr za den“. Jak název napovídá – obě, každá svým způsobem a různými prostředky, usilují o uchopení času v různých polohách a také o vyjádření někdy radostné a jindy strastiplné cesty člověka světem a životem.

Proč vystavují spolu a jak projekt společné výstavy „Centimetr za den“ vzniknul, se Karel Oujezdský nejdříve zeptal Jany Kasalové.

Výstava nazvaná „Centimetr za den“ potrvá v Českém centru v Rytířské ulici na Starém Městě v Praze do 28. ledna. Výstava vznikla ve spolupráci s Českým centrem Vídeň a rakouským kulturním fórem v Praze.