Kyberpunkomša Miro Tótha získala cenu RADIO_HEAD Awards

22. březen 2018

Ve čtvrtek 15. března se na Slovensku udělovaly hudební ceny RADIO_HEAD Awards, které od roku 2008 pravidelně pořádá stanice Slovenského rozhlasu RADIO_FM. Byl to tedy jubilejní 10. ročník aktivity podporující široké spektrum scén nové slovenské hudby. Cenu za nejlepší nahrávku roku 2017 v kategorii Experimentální hudba záskal Miro Tóth za skladbu Kyberpunkomša: Život po živote (pre kazateľa, jeho gúgl translátora a elektroakustické kombinácie omšovej štruktúry).

Skladbu vytvořil na objednávku pro projekt R(A)DIO(CUSTICA) odvysílanou v premiéře 25. února 2017 v pořadu Premedice Radioateliéru Českého Rozhlasu Vltava.

Jedná se o textově-zvukovou kompozici s nadhledem reflektující aktuální stav závislosti společnosti na technologických extenzích lidského bytí a ztráty celkové duchovní identity lidstva. Předobrazem je autorova představa budoucnosti světa po destrukci internetové sítě a veškerého v ní se odehrávajícího virtuálního života. Formou je skladba inspirovaná strukturou liturgického obřadu a její apokalyptický příběh je ztvárněn ve fiktivním evangeliu proroka jménem Status.

03805902.jpeg

Miro Tóth svojí skladbu zasazuje do kontextu dnešních dní takto:

Kyberpunkomša bola prvý krát koncertne zahraná v roku 2016 v Budapeštianskom klubu Auróra, ktorého prevádzku obmedzuje mestské zastupiteľstvo zatvárajúce nezávislé priestory v Budapešti. Skladbu odvysielal a na DVD vydal Český rozhlas v roku 2017, ktorý chcú súčasný politici znárodniť. A cena bola odovzdaná na Slovensku, ktoré sa navrátilo vraždami dvoch novinárov do obdobia "čiernej diery” (podľa výroku Madeleine Albrightovej v roku 1998, po vláde Vládimíra Mečiara). Preto cenu venujem všetkým tým, ktorí bojujú za slobodné ostrovy hudby v týchto časoch hanby a nepokoja.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy

Koupit

Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.