Kyberpunkomša Miro Tótha získala cenu RADIO_HEAD Awards

22. březen 2018

Ve čtvrtek 15. března se na Slovensku udělovaly hudební ceny RADIO_HEAD Awards, které od roku 2008 pravidelně pořádá stanice Slovenského rozhlasu RADIO_FM. Byl to tedy jubilejní 10. ročník aktivity podporující široké spektrum scén nové slovenské hudby. Cenu za nejlepší nahrávku roku 2017 v kategorii Experimentální hudba záskal Miro Tóth za skladbu Kyberpunkomša: Život po živote (pre kazateľa, jeho gúgl translátora a elektroakustické kombinácie omšovej štruktúry).

Skladbu vytvořil na objednávku pro projekt R(A)DIO(CUSTICA) odvysílanou v premiéře 25. února 2017 v pořadu Premedice Radioateliéru Českého Rozhlasu Vltava.

Jedná se o textově-zvukovou kompozici s nadhledem reflektující aktuální stav závislosti společnosti na technologických extenzích lidského bytí a ztráty celkové duchovní identity lidstva. Předobrazem je autorova představa budoucnosti světa po destrukci internetové sítě a veškerého v ní se odehrávajícího virtuálního života. Formou je skladba inspirovaná strukturou liturgického obřadu a její apokalyptický příběh je ztvárněn ve fiktivním evangeliu proroka jménem Status.

03805902.jpeg

Miro Tóth svojí skladbu zasazuje do kontextu dnešních dní takto:

Kyberpunkomša bola prvý krát koncertne zahraná v roku 2016 v Budapeštianskom klubu Auróra, ktorého prevádzku obmedzuje mestské zastupiteľstvo zatvárajúce nezávislé priestory v Budapešti. Skladbu odvysielal a na DVD vydal Český rozhlas v roku 2017, ktorý chcú súčasný politici znárodniť. A cena bola odovzdaná na Slovensku, ktoré sa navrátilo vraždami dvoch novinárov do obdobia "čiernej diery” (podľa výroku Madeleine Albrightovej v roku 1998, po vláde Vládimíra Mečiara). Preto cenu venujem všetkým tým, ktorí bojujú za slobodné ostrovy hudby v týchto časoch hanby a nepokoja.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...