Kuriózní výzkumy roku 2013
I vědci se na svou práci dokážou občas podívat s humorem a pustí se do výzkumů, které vypadají – alespoň z laického pohledu – dost kuriózně.
Jako už tradičně před samým závěrem roku nám Jana Olivová nechá nahlédnout do světa vědy trochu jinak než obvykle: ukáže, že i vědecké výzkumy v sobě mohou mít – ať už záměrně, nebo neúmyslně – značnou dávku humoru, občas mohou vypadat poněkud kuriózně a nezasvěcenému, a občas i zasvěcenému, pozorovateli dokonce vzbudit úsměv na tváři.
Jako kupříkladu zjišťování, proč mohly neandertálce zahubit velké oči, za jakých okolností by mohl člověk chodit po vodě, podle čeho se orientují brouci v noci atd.
Víte třeba, jak se dá poznat nálada psa? Prý podle toho, jakým směrem vrtí ocasem. Pokud vrtí spíš doleva, trápí je negativní pocity, pokud doprava, jsou naladěni příznivě. Alespoň to tvrdí američtí vědci na základě výzkumu 40 psů různých ras.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.