Jiří Hejda: Žil jsem zbytečně

25. červenec 2015

Četba na pokračování z vlastního životopisu českého národohospodáře a publicisty, odsouzeného na doživotí v procesu s dr. Miladou Horákovou.

Poslouchejte na Vltavě od 25. července 2015 vždy v 18:30. Po odvysílání se jednotlivé díly četby objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstanou tam vždy po dobu jednoho týdne.


Český politik a národohospodář, účastník protinacistického odboje, vězeň komunistického režimu, spisovatel a publicista Jiří Hejda (1895-1985) vystudoval práva (absolvoval 1920). Od roku 1919 pracoval jako národohospodářský redaktor, nejprve v deníku Tribuna, později v olomouckém Čs. deníku. V roce 1926 se vrátil do Prahy.

Z jeho ekonomických prací uveďme knihy Hospodářská funkce akciové společnosti (1930) a Problémy světové hospodářské krize (1933). S manželkou Luisou měl tři děti. Již v roce 1934 vydal knihu reportáží o nacistickém Německu (V zemi hákového kříže: Německo v srpnu 1934), v níž již v počátcích hitlerovského režimu odhalil jeho určující totalitní rysy. V r. 1935 se stal generálním tajemníkem koncernu ČKD. Po okupaci musel toto místo opustit, zapojil se do protinacistického odboje v Ústředním vedení odboje domácího (ÚVOD).

Po 2. svět. válce se opět věnoval publicistice: psal do Svobodného slova a do Peroutkova Dnešku. Stal se významným představitelem Československé strany národně socialistické a napsal její hospodářský program.

Poúnorový režim mu nezapomněl spolupráci s P. Zenklem, P. Drtinou a J. Stránským: byl zatčen Státní bezpečností a v procesu s Miladou Horákovou odsouzen na doživotí (původně byl odsouzen k trestu smrti). Poznal řadu věznic: Pankrác, Mírov, Leopoldov, Valdice. Nedotkla se ho ani rozsáhlá amnestie roku 1960 a podmínečně propuštěn byl až v roce 1962, trest mu byl zrušen až v r. 1968. Až do důchodu pracoval jako figurant v Geodézii.

Během svého věznění vytvořil Hejda řadu básní, v nichž lyrický subjekt uvažuje o ubohosti člověka i o jeho prométheovských touhách (Sonety, 1993 a 2010).

Hejdova autobiografie Žil jsem zbytečně: román mého života mohla být vydána až po roce 1989 (Melantrich, Praha 1991). Rozhlasové zpracování Hejdových knižních vzpomínek je impozantní: četba na pokračování má 21 částí! V režii Josefa Melče, který také pořad z rukopisu připravil, účinkují Otakar Brousek, Magdalena Rychlíková a Hana Mašková. Natočeno na přelomu let 1990-1991. Pořad uvádíme při příležitosti dvojího Hejdova výročí: v roce 2015 uplynulo 120 let od jeho narození a 30 let od jeho úmrtí.


Účinkují: Otakar Brousek, Magdalena Rychlíková a Hana Mašková

Autor: Jiří Hejda Připravil a režii má: Josef Melč

Natočeno v roce 1991.

autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

klasika.jpg

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?