Jiří Hejda: Žil jsem zbytečně

25. červenec 2015

Četba na pokračování z vlastního životopisu českého národohospodáře a publicisty, odsouzeného na doživotí v procesu s dr. Miladou Horákovou.

Poslouchejte na Vltavě od 25. července 2015 vždy v 18:30. Po odvysílání se jednotlivé díly četby objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstanou tam vždy po dobu jednoho týdne.


Český politik a národohospodář, účastník protinacistického odboje, vězeň komunistického režimu, spisovatel a publicista Jiří Hejda (1895-1985) vystudoval práva (absolvoval 1920). Od roku 1919 pracoval jako národohospodářský redaktor, nejprve v deníku Tribuna, později v olomouckém Čs. deníku. V roce 1926 se vrátil do Prahy.

Z jeho ekonomických prací uveďme knihy Hospodářská funkce akciové společnosti (1930) a Problémy světové hospodářské krize (1933). S manželkou Luisou měl tři děti. Již v roce 1934 vydal knihu reportáží o nacistickém Německu (V zemi hákového kříže: Německo v srpnu 1934), v níž již v počátcích hitlerovského režimu odhalil jeho určující totalitní rysy. V r. 1935 se stal generálním tajemníkem koncernu ČKD. Po okupaci musel toto místo opustit, zapojil se do protinacistického odboje v Ústředním vedení odboje domácího (ÚVOD).

Po 2. svět. válce se opět věnoval publicistice: psal do Svobodného slova a do Peroutkova Dnešku. Stal se významným představitelem Československé strany národně socialistické a napsal její hospodářský program.

Poúnorový režim mu nezapomněl spolupráci s P. Zenklem, P. Drtinou a J. Stránským: byl zatčen Státní bezpečností a v procesu s Miladou Horákovou odsouzen na doživotí (původně byl odsouzen k trestu smrti). Poznal řadu věznic: Pankrác, Mírov, Leopoldov, Valdice. Nedotkla se ho ani rozsáhlá amnestie roku 1960 a podmínečně propuštěn byl až v roce 1962, trest mu byl zrušen až v r. 1968. Až do důchodu pracoval jako figurant v Geodézii.

Během svého věznění vytvořil Hejda řadu básní, v nichž lyrický subjekt uvažuje o ubohosti člověka i o jeho prométheovských touhách (Sonety, 1993 a 2010).

Hejdova autobiografie Žil jsem zbytečně: román mého života mohla být vydána až po roce 1989 (Melantrich, Praha 1991). Rozhlasové zpracování Hejdových knižních vzpomínek je impozantní: četba na pokračování má 21 částí! V režii Josefa Melče, který také pořad z rukopisu připravil, účinkují Otakar Brousek, Magdalena Rychlíková a Hana Mašková. Natočeno na přelomu let 1990-1991. Pořad uvádíme při příležitosti dvojího Hejdova výročí: v roce 2015 uplynulo 120 let od jeho narození a 30 let od jeho úmrtí.


Účinkují: Otakar Brousek, Magdalena Rychlíková a Hana Mašková

Autor: Jiří Hejda Připravil a režii má: Josef Melč

Natočeno v roce 1991.

autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.

moderátor Jan Pokorný

tata.jpg

Tata a jeho syn

Koupit

Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.