Jaroslav Šaroun. Od klavíru ke včelám a hvězdám aneb Vše, co děláme, se vyplatí dělat pořádně
Rodák z Dobrušky, profesor Jaroslav Šaroun, skladatel a vynikající klavírista, který působil 36 let u České filharmonie, spolupracoval s řadou světových dirigentů a byl a je klavírním partnerem mnoha špičkových umělců.
Hosté Telefonotéky, na které se můžete těšit.
Jaroslav Šaroun je úzce spjat také s rozhlasovými symfoniky a známým studiem 1, v němž se podílel svým klavírním uměním na řadě hudebních snímků, které patří do zlatého fondu rozhlasu a české hudební kultury obecně. Své jedinečné zkušenosti předává studentům dirigentského a pěveckého oddělení Hudební a taneční fakulty Akademie múzických uměnív Praze.
Jaroslav Šaroun pochopitelně vybíral i autory a skladby, které v pořadu zazněly, mimo jiné část V. symfonie svého učitele kompozice Miloslava Kabeláče.
Pátá symfonie je zajímavá tím, že je v ní koncertantní soprán bez textu. Je to part velice náročný, paní Libuše Domanínská se ho kdysi ujala a Miloslav Kabeláč s ní denně dva měsíce korepetoval. Říkala, že v životě neměla tak náročnou skladbu a že to prý chtěla i víckrát vzdát. Naštěstí to nevzdala, provedení mělo velký úspěch, ale pak už se symfonie vlastně vůbec nehrála, ani CD se nevydalo. Dokonce ani v nedávných letech, už po době, kdy byl Kabeláč umlčen, nesměl se hrát, se nenašla zpěvačka, která by byla ochotna to udělat. Až konečně se ho ujal Český rozhlas a Marko Ivanovič s Pavlou Vykopalovou vloni natočili i tuto symfonii. Právě Pavlu jsem k tomu provedení také připravoval a jsem rád, že jí můžu vzdát hold, že se do toho dala.
Potěšila nás bezprostřední reakce paní M. Valentové: “Těší mě ukázky ze skladeb pana Miloslava Kabeláče i vyprávění o včelaření. Doma jsme měli 15-20 včelstev a rádi poslouchali pana Kabeláče. Teď ta ukázka se zpěvem paní Domanínské zní tajuplně až mysticky, i když je velice náročná, duchovně je ryzí, čirá, hluboká.”
Svět hudebníků a svět včelařů je zajímavě propojen. V obou sférách profesionálové používají pojmu “tichá výměna”. Co přesně znamená, to byla soutěžní otázka. Nezůstala nezodpovězena a Jaroslavem Šarounem byla doplněna dalšími podrobnostmi ze života včel.
V závěru vysílání jsme mluvili s naší další hudební legendou - pěvcem Richardem Novákem. Jak se mu spolupracuje s klavíristou Jaroslavem Šarounem, umělcem, o jehož hře odborníci prohlašují, že jemu klavír zní jako orchestr? Nenechte si ujít vyprávění Jaroslava Šarouna, klavíristy, skladatele, včelaře!
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...