Jaroslav Šaroun. Od klavíru ke včelám a hvězdám aneb Vše, co děláme, se vyplatí dělat pořádně

15. únor 2017

Rodák z Dobrušky, profesor Jaroslav Šaroun, skladatel a vynikající klavírista, který působil 36 let u České filharmonie, spolupracoval s řadou světových dirigentů a byl a je klavírním partnerem mnoha špičkových umělců.

Hosté Telefonotéky, na které se můžete těšit.

Jaroslav Šaroun je úzce spjat také s rozhlasovými symfoniky a známým studiem 1, v němž se podílel svým klavírním uměním na řadě hudebních snímků, které patří do zlatého fondu rozhlasu a české hudební kultury obecně. Své jedinečné zkušenosti předává studentům dirigentského a pěveckého oddělení Hudební a taneční fakulty Akademie múzických uměnív Praze.

Jaroslav Šaroun pochopitelně vybíral i autory a skladby, které v pořadu zazněly, mimo jiné část V. symfonie svého učitele kompozice Miloslava Kabeláče.

Pátá symfonie je zajímavá tím, že je v ní koncertantní soprán bez textu. Je to part velice náročný, paní Libuše Domanínská se ho kdysi ujala a Miloslav Kabeláč s ní denně dva měsíce korepetoval. Říkala, že v životě neměla tak náročnou skladbu a že to prý chtěla i víckrát vzdát. Naštěstí to nevzdala, provedení mělo velký úspěch, ale pak už se symfonie vlastně vůbec nehrála, ani CD se nevydalo. Dokonce ani v nedávných letech, už po době, kdy byl Kabeláč umlčen, nesměl se hrát, se nenašla zpěvačka, která by byla ochotna to udělat. Až konečně se ho ujal Český rozhlas a Marko Ivanovič s Pavlou Vykopalovou vloni natočili i tuto symfonii. Právě Pavlu jsem k tomu provedení také připravoval a jsem rád, že jí můžu vzdát hold, že se do toho dala.

Potěšila nás bezprostřední reakce paní M. Valentové: “Těší mě ukázky ze skladeb pana Miloslava Kabeláče i vyprávění o včelaření. Doma jsme měli 15-20 včelstev a rádi poslouchali pana Kabeláče. Teď ta ukázka se zpěvem paní Domanínské zní tajuplně až mysticky, i když je velice náročná, duchovně je ryzí, čirá, hluboká.”

Svět hudebníků a svět včelařů je zajímavě propojen. V obou sférách profesionálové používají pojmu “tichá výměna”. Co přesně znamená, to byla soutěžní otázka. Nezůstala nezodpovězena a Jaroslavem Šarounem byla doplněna dalšími podrobnostmi ze života včel.

V závěru vysílání jsme mluvili s naší další hudební legendou - pěvcem Richardem Novákem. Jak se mu spolupracuje s klavíristou Jaroslavem Šarounem, umělcem, o jehož hře odborníci prohlašují, že jemu klavír zní jako orchestr? Nenechte si ujít vyprávění Jaroslava Šarouna, klavíristy, skladatele, včelaře!

Čtěte také: Archiv odvysílaných dílů Telefonotéky.

autor: Eva Ocisková
Spustit audio