Jakub Arbes: Svatý Xaverius

Před 180 lety, 12. června 1840, se v Praze narodil spisovatel a novinář Jakub Arbes. Jeho dílo si na Vltavě připomínáme četbou na pokračování z romaneta Svatý Xaverius. Příběh s tajemstvím v podání Jana Hartla poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkuje: Jan Hartl
Připravila: Markéta Jahodová
Zvukový mistr: Miloš Kot
Režie: Markéta Jahodová
Natočeno: v roce 2010

Nejzdařilejší a dodnes nejživější díla Jakuba Arbesa jsou jeho romaneta, jak tento nový literární žánr pojmenoval Jan Neruda. Šlo o kratší romány, novely či naopak rozsáhlejší povídky s dramatickým, tajemným dějem, avšak s překvapivým zakončením.

K nejlepším Arbesovým romanetům patřil už v době svého vzniku (1873) Svatý Xaverius. Jde o obraz od mistra Balka, který se nachází v chrámu svatého Mikuláše na Malé Straně. Vypravěč se hluboce zajímá o malířství. Jednoho dne celé odpoledne pozoruje obraz, na kterém je znázorněn umírající světec. Rozhodne se, že v chrámu přenocuje a obraz zevrubněji prozkoumá. Po skončení bohoslužby však zjistí, že v chrámu není sám.

Spatří muže, který je velmi podobný muži na obraze, jak drží v ruce nůž. Vrhne se na něj, ale po chvíli se oba spřátelí. Mladík, který se shodou okolností jmenuje také Xaverius, nechce obraz ukrást, je však přesvědčen, že v rysech světce lze vyčíst zašifrovanou cestu k pokladu…

autoři: Markéta Jahodová , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio