Ironický, jízlivý i tragikomický. Připomínáme 90. výročí narození Thomase Bernharda
Thomas Bernhard, jeden z nejvýznamnějších poválečných německy píšících autorů, utvářel podobu moderního dramatu druhé poloviny dvacátého století. V únoru si v Mozaice připomínáme 90. výročí jeho narození i třídílným seriálem, kterým provází teatroložka a překladatelka Zuzana Augustová.
Ironické, jízlivé, zábavné, provokativní, tragikomické i vážné… takové je dramatické dílo jednoho z nejvýznamnějších německy píšících poválečných autorů Thomase Bernharda. Rakouský dramatik a prozaik Thomas Bernhard se narodil 9. února roku 1931 v holandském Heerlenu, ale již v raném dětství se jeho matka společně s ním vrátila do Rakouska.
Čtěte také
Nejbližším člověkem Thomase Bernharda v době jeho dospívání byl jeho dědeček. Jak píše Zuzana Augustová ve své knize nazvané Thomas Bernhard a vydané v roce 2003 v Brně nakladatelstvím Větrné mlýny, Bernhard podle vlastních slov chodil ve svém útlém věku k dědečkovi do první životní a filozofické školy.
V roce 1963 vyšel Bernhradovi první román Mráz a v roce 1967 napal svou první celovečerní hru Slavnost pro Borise.
Jak se proměňovala Bernhardova dramatika v čase, jaké skandály jsou spojovány s jeho jménem a kdy se poprvé objevují jeho hry v českých divadlech? Poslechněte si seriál Mozaiky.
Související
-
Thomas Bernhard: Nesmrtelnost je nemožná. Krajina, rodina a zrání v eseji rakouského spisovatele
Krajina, rodina a zrání v eseji rakouského spisovatele. Z překladu Miroslava Petříčka připravil Petr Šmíd. Účinkuje Kamil Halbich. Režie Vít Vencl.
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.