Inter Arma Silent Musae?

8. květen 2015

Osudy hudebníků tvořících navzdory tomu, že do jejich života zasáhla druhá světová válka.

Poslouchejte na Vltavě od 27. dubna 2015 vždy v 15:20. Po odvysílání se jednotlivé díly četby objeví také na stránce Hrdina.cz.


Inter arma silent musae - staré rčení tvrdí, že ve válce Múzy mlčí. Je to však skutečně pravda? V některých případech patrně ano. My se však v našem desetidílném cyklu budeme věnovat osudům umělců, kteří se nejenom válečné hydře nepoddali, ale přímo pod nosem okupantů a věznitelů provozovali umění, psali skvělá díla a snažili se svou hudbou, či hudebními výkony, pomáhat druhým. Byli to hrdinové? Oni sami by se tak patrně nenazývali, avšak pravda je jiná.

Komponovat svá díla, často vrcholná, provozovat hudbu, organizovat hudební život přes zákazy a nařízení, navzdory nevýslovnému tlaku, teroru, nebezpečí, ohrožení vlastního života, mnohdy i jisté smrti v koncentračních táborech, je bezesporu nejvyšším potvrzením osobních i morálních kvalit, osobní i umělecké důstojnosti, důstojného odporu bezpráví.

Mnozí z nich položili své životy, někteří přežili, někteří žijí dodnes - jim všem je věnován tento desetidílný pořad, vzpomínka na nelidskou dobu, na jejich odvahu, i na jejich lidské a umělecké kvality.


Připravil a uvádí: Josef Prokop

autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.