Impostor

20. duben 2002

Není to úplně dickovský film, ale mnoho prvků zůstává zachováno: paranoia, odkrývání lží a konspirací a neviditelný nepřítel. Lidstvo zde stojí na pokraji zkázy - jediný chybný krok a útočníci z Alpha Centauri ho vygumují. Vědec Olham proto sestrojí ničivou zbraň. V poslední chvíli se dozvídá, že je vlastně nepřítelem společnosti a musí zemřít.

Spisovatel Phillip K Dick byl nepochybně blázen bez schopnosti psát a jen díky populárním depresivním vizím budoucnosti se dokázal na literárním poli prosazovat přes třicet let. Sjednocujícím prvkem většiny povídek a románů je ztráta osobní identity, nejistá existence reality a věčné pátrání po vyšším principu, po někom, kdo má všechen zmatek na Zemi na svědomí - po Bohu. Blade Runner, Total Recall a Screamers jsou tři nejznámější filmy natočené podle Dickových povídek a až na čestnou výjimku Blade Runnera (tak jako tak uznaném až v devadesátých letech) se žádnému nepodařilo zachytit sžíravý paranoidní pocit hlavního hrdiny, že něco není v pořádku - ale co? V nejnovějším pokusu Impostor podle stejnojmenné povídky z roku 1953 se vžijeme do kůže vědce Spencera Johna Olhama, který sestrojil ničivou jadernou zbraň proti útočníkům z Alpha Centauri. Těsně před triumfální předváděčkou smrtícího kolosu je Olham obviněn ze špionáže a zatčen. Úřad pro obranu Země se domnívá, že Olham není člověk, ale replikant z Alphy, a proto je nutné ho zničit. Předvídatelný spád událostí dovoluje Olhamovi uniknout z operačního křesla a hodinu a půl pátrat po vlastní identitě. Je Spencer John Olham člověk, nebo pochodující výbušnina?

Na operačním stole

Opět se vrací starý problém s Dickem - jak filmově vyjádřit pocity člověka, kterému se zhroutila denní realita před očima. V jeden okamžik stojí Olham před vrcholkem své kariéry, během několika minut se stává veřejným nepřítelem numero uno. Jeden z účinnějších receptů, jak vyvolat úzkostný pocit i v divácích, je obalení scénáře nekonečnými honičkami a těsnými úniky. Jenže pozornost režiséra soustředěná na akci vytlačuje do pozadí samotné hledání pravdy a vytváří z kvalitně rozjetého začátku nudné joggingové béčko s občasným přehozením kolejí, aby si nikdo nebyl jistý, zda Olham skutečně je, nebo není replikant. Kdo zná pochmurné konce Dickových povídek, asi tuší, že pointa nebude ve stylu hollywoodských happy-endů.

Olham a Olhamová na pokraji zkázy

Nejen divácky ne zcela korektní závěr mohl za neustálé odkládání premiéry. Původní scénář byl napsán pouze pro třicetiminutový snímek (jeden z dílů plánované SF trilogie Light Years) a teprve po ztroskotání projektu byli najati špičkoví scenáristé, aby jednoduchou zápletku Impostoru rozvedli do celovečerního filmu. David Twohy od Černočerné tmy, Scott Rosenberg z Con Air a Mark Protosevič, zodpovědný za Celu, zapracovali a vyplodili nesmyslný prostředek filmu, kde se skutečně nic jiného než pobíhání a ojedinělé střílení neděje. Není to jen jejich chyba - samotná povídka ze začátku Dickovy tvůrčí kariéry, tehdy málo nadějné, nenabízí mnoho materiálu pro téměř sto minut. A tak zbývá jediný člověk, který může zachránit situaci - Gary Sinise v roli Olhama Johna Spencera a zároveň producent filmu. Bez Siniseho matoucího výkonu by film nebyl ani z poloviny tak silný.

Temné podsvětí je plné nečekaných přátel

Shrnuto a podtrženo: opět se nepovedlo. Phillip K Dick zůstává nejsilnější v literatuře a veškeré zfilmované povídky dopadají prachmizerně. Kam se podělo hledání Boha? Stačí snad shrnutí v jedné větě, že replikant nemůže mít duši? Proč polovinu filmu musíme koukat na mizernou béčkovou akci (dobře, v pěkně tmavěmodrých kulisách) a sledovat vyšetřujícího agenta, jak se tváří jako špalek v lese a evidentně neví, zda má roli hrát ve stylu Mužů v černém, nebo Matrixu? Proč nakonec z režiséra Gary Fledera (Kiss the Girls) vypadla jen roztahaná televizní verze, dobrá maximálně pro DVD? Všechny tyhle otázky si zaručeně položí každý fanoušek sci-fi. Na druhou stranu, pokus o kvalitní sci-fi tu nebyl dlouho a na slibný Minority Report (Steven Spielberg režíruje Toma Cruise, taktéž podle PK Dicka) si ještě dlouho počkáme.

Sinise a Fleder

Související odkazy: rozcestník na IMDb.com

<!-- <emphasis>Impostor</emphasis> (Impostor, USA 2002) <p> -->

Hrají: Gary Sinise (Olham), Madeleine Stoweová (Olhamová), Mekh Phifer (Cale), Vincent D'Onofrio (agent), Lindsay Crouseová (kancléřka); Scénář: Philip K. Dick, Scott Rosenberg, Caroline Caseová, David N. Twohy, Mark Protosevič, Ehren Kruger; Hudba: Mark Isham, Jeff Beal; Kamera: Robert Elswit; Režie: Gary Fleder; 95 minut, titulky

autor: Pavel Dobrovský
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.