Hrdinové českého národa: novinář a spisovatel Ferdinand Peroutka

2. únor 2015

Ferdinand Peroutka (6. února 1895, Praha - 20. dubna 1978, New York) zahájil novinářskou činnost v časopise ČAS. Roku 1919 spoluzakládal a redigoval Tribunu. Patřil mezi nejmladší pátečníky, kteří se scházeli u Karla Čapka a jejich hostem byl i T. G. Masaryk. Od roku 1924 byl šéfredaktorem týdeníku Přítomnost a úvodníkářem Lidových novin. Napsal několik knih, z nichž nejznámější a nejvýznamnější je Budování státu.

Jeden z nejvýznamnějších českých žurnalistů 20. století prožil druhou světovou válku v koncentračních táborech a po únorovém puči odešel do exilu a stál u zrodu Rádia Svobodná Evropa.

V cyklu zazní ukázky z Peroutkových článků i knih, a také jeho hlas z archivů Českého rozhlasu a Rádia Svobodná Evropa.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.