Hrdinky a hrdinové českých oper

2. listopad 2015

Desetidílný seriál o hlavních postavách českých oper.

Poslouchejte na Vltavě od 2. listopadu 2015 vždy v 15:20. Po odvysílání se jednotlivé díly objeví v jednom článku také na stránce Hrdina.cz.


Jsou sopranistky vznešené heroiny, nebo vypočítavé mrchy; tenoři zhrzení milenci, nebo galantní ctitelé; mezzosopranistky milující matky, nebo zlé čarodějnice; barytonisté padouši, nebo moudří vládcové... a basisté směšní popletové, nebo laskaví otcové?

V prvním dílu představíme sopránové hrdinky oper Bedřicha Smetany. Ve druhém dílu se setkáme se sopránovými hrdinkami Antonína Dvořáka a a přidáme Evu Josefa Bohuslava Foerstera.

Jako třetí přijdou na řadu sopránové hrdinky Leoše Janáčka. Ve čtvrtém dílu představíme sopránové hrdinky oper Bohuslava Martinů a přidáme Paní Lovedayovou z opery Dáma a lupiči Ilji Hurníka. Pátý díl věnujeme Mezzosopránovým a altovým hrdinkám.


Připravila a hovoří: Helena Havlíková

autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová