Hrdina západu k pohledání

9. leden 2008

Specialista na irskou dramatiku Ondřej Sokol nazkoušel v Činoherním klubu na začátku této sezony titul Hrdina západu. Po úspěšných režiích současného autora Martina McDonagha se obrátil ke sto let staré hře Johna Millingtona Synge, a setkání to bylo i tentokrát velmi šťastné.

Syngův hrdina Christy Mahon, prchající před zákonem přes osamocenou hospůdku, prozradí místním, že zabil svého otce. Ti ho překvapivě obdivují jako hrdinu a dívky se o něj poperou. Christy se hřeje na výsluní a svou báchorku postupně vylepšuje s cílem získat dívku Pegeen. Nečekaně se však objeví domněle mrtvý otec, a tím Christyho pověst splaskne jako bublina. Hrdina je přesvědčen, že k úspěchu povede skutečná vražda. Když se ani ta nepodaří a zhnusení pohrdání místních se jen prohloubí, oba Mahonové společně opustí kraj.

Sokolova inscenace působí civilně a nenásilně jak po stránce jazykové, tak i výtvarně, hudebně a herecky. O jazyku dramatika J. M. Synge bylo napsáno mnohé. On sám tvrdil, že pouze přenáší na jeviště svéráznou mluvu irského venkova: jadrnou a sprostou, ale zároveň poeticky básnivou. Překlad Martina Hilského působí přesvědčivě současně. Kapela Shannon, doprovázející dění autentickou hudbou, je usazena jaksi "nad věcí" na vyvýšené plošině v pozadí scény Adama Pitry, jež představuje zapadlou venkovskou hospodu.

Hrdina západu

Jaroslav Plesl zazářil v hlavní roli Christyho Mahona, hrdiny proti své vůli. Inscenace jemně pracuje s jeho proměnou z ustrašeného, zakřiknutého a pronásledovaného štvance v obdivovaného hrdinu a žádaného šviháka, živícího svou pověst hospodským žvástem. Pleslův Christy stále osciluje mezi zakřiknutým, uplašeným hošíkem (to když se přiblíží jeho otec) a "playboyem" (hra se v originálu jmenuje "The Playboy of the Western World", a proto je tato asociace více než na místě). Starého, obávaného až děsivého otce Mahona hraje nezapomenutelně, ale úsporně Michal Pavlata. Kýženého dojmu dosahuje především dikcí: obhroublé a pohrdavé výrazy směřované k Christymu pronáší extrémně hlubokým hlasem. Mezi příznačnými nadávkami a přízvisky, které z něj padají, není prostor pro odpor. Christyho vyvolenou Pegeen ztvárnila Kateřina Lojdová taktéž velmi přirozeně. Její jednoduchost, zemitost a neohroženost není vůbec přehrávaná či dryáčnická. Herečka tyto povahové rysy prosazuje velmi jemně a přesvědčivě intonací, pohyby či způsobem chůze. Příjemným překvapením je i návrat Vladimíra Kratiny na divadelní prkna v roli Pegeena otce, hospodského Michaela Jamese. Jeho výstupy jsou veskrze opilecké, a tedy zveličené a komické.

Hrdina západu

Inscenace Hrdiny západu nabízí divákům inteligentní, vtipnou zábavu. Nabízí pohled na Iry v kraji Mayo, jejich smýšlení, velmi svéráznou logiku a humor jdoucí ruku v ruce s poezií, krutostí i pověrčivostí. Skutečnost, že i sto let starý text se bez násilné aktualizace podařilo převést na jeviště velmi svěže a současně, svědčí o kvalitách Syngovy hry i Sokolovy režie.

autor: mat
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Mimozemští roboti, červí díry, kosmické elektrárny... je lepší být ve střehu.

Tomáš Vacek, vedoucí Programu celoplošné stanice

Tomáš Vacek

Komplet 3CD Vladana a Prasopes

Koupit

Co se stane, když se desetiletá holka rozhodne být intergalaktickou strážkyní? Sci-fi seriál o útěku z domova, vzpouře strojů a přátelství s jedním zvláštním kouzelným zvířetem.