Hildegarda z Bingenu − žena, která předběhla svou dobu

16. září 2023

Ve Starých mistrech se tentokrát seznámíme s Hildegardou z Bingenu, zvanou Sibyla Rýnská. Byla to benediktinská mniška, lékařka, skladatelka, básnířka, přírodovědkyně. Svými schopnostmi i zájmy předběhla dobu. Dnes je v římskokatolické církvi „učitelkou církve“. Kromě hudby jsou cenné i její reflexe významu múzických umění v liturgii, které se dochovaly v jejích listech. Připravila Markéta Králová, uvádí Alena Maršíková Michálková.

Od útlého dětství mívala posvátné vize, v osmi letech vstoupila do kláštera sv. Disiboda. Svá vidění sepsala ve Scivias. Tři knihy obsahují proroctví, kosmologické úvahy i rozpravy nad ženským principem ve vztahu k církevnímu učení. Její kult byl uznán ve 14. století, je patronkou přírodovědců, filologů a esperantistů.

autor: Markéta Králová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

klasika.jpg

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?