Giles Stannus Cooper: Ztracená varta. Tragikomedie o tom, jak na ztracené vartě nalézt nový smysl života
Malá skupina mužů a žen má za úkol kdesi v odlehlém koutě Walesu střežit během druhé světové války přísně tajné proti raketové dělo. Jenže žádné rakety nepřilétají. A není divu. Je totiž srpen 1945. Ale to je jen začátek příběhu mužů a žen na této ztracené vartě. Reprízou inscenace připomínáme 100. výročí od zahájení pravidelného vysílání na Moravě. Poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Hudbu nahrál: Gustav Brom st. se svým orchestrem
Sóla na trubku: Lubomír Řezanina
Giles Cooper by při psaní hry z vojenského prostředí mohl čerpat z bohatých osobních zkušeností. Jeho otec byl velitelem Královského námořnictva. On sám po vypuknutí druhé světové války přerušil studia na herecké akademii a přihlásil se do armády. Byl vybrán pro výcvik na Královské Vojenské akademii v Sandhurstu. Po absolvování byl v roce 1942 odeslán na Dálný východ. Jako důstojník pěchoty ve West Yorkshirském pluku bojoval tři roky v barmské džungli proti japonské armádě.
Ale hra Ztracená varta není zdaleka jen o armádě a jejích mnohdy absurdních pravidlech. Otázky, které nás při jejím poslechu napadají, jdou daleko za tento vděčný rámec a dotýkají se nejzákladnějších principů možnosti (či nemožnosti) lidského soužití.
Cooper byl průkopníkem v psaní pro rozhlas i pro televizi. Začínal s dramatizacemi románů Ch. Dickense, G. Simenona, W. Goldinga a dalších. První z jeho původních rozhlasových her, která mu přinesla uznání, byla právě hra Ztracená varta (Mathry Beacon) v roce 1956. Pro rozhlas a televizi BBC napsal přes šedesát scénářů a her. V roce 1960 byl oceněn Řádem britského impéria za „Služby pro rozhlas“.
Související
-
Koho poznáš po hlase. Večer k 100. výročí zahájení rozhlasového vysílání na Moravě
Pořad je poctou brněnským rozhlasákům, především dramaturgům, autorům a hercům, kteří v uplynulých sto letech vzdělávali a bavili posluchače (nejen) brněnského rozhlasu.
-
100 let brněnského rozhlasu
Sto let je jen začátek – a platí to i pro rozhlasové vysílání v Brně a na Moravě. V roce 2024 totiž vrcholí série stovkových rozhlasových výročí. Buďte u toho s námi!
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.