Frederic Rzewski, Arnold Dreyblatt a Penguin Café. Novinky na experimentálních scénách uvádí Pavel Klusák

30. listopad 2023

Aktuální nahrávky z experimentálních scén tentokrát představují Trio Tapestry (se saxofonistou Joem Lovanem a klavíristkou Marilyn Crispell), živé nahrávky minimalisty Arnolda Dreyblatta a jeho vibrujícího perkusivně-strunného souboru a také londýnské Penguin Café, nástupnickou kapelu navazující na fantazijní hudbu neexistujících národů Penguin Café Orchestra. 

Připomínáme i dílo De profundis pro hovořícího a performujícího klavíristu z pera Frederika Rzewského u příležitosti koncertu Zásadní Rzewski v pražském Centru současného umění DOX. Pořad uzavírá připomínka Joni Mitchell, polystylové hudebnice, která v listopadu 2023 oslavila osmdesátiny.

autor: Pavel Klusák
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.