František Langer: Jízdní hlídka

Československé legie v Jekatěrinburgu (1918)
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Československé legie v Jekatěrinburgu (1918)

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

V Den vzniku samostatného československého státu vysíláme dramatický příběh ze sibiřské anabáze československých legií, ve kterém se nepočetná jízdní hlídka musí ubránit několikanásobné bolševické přesile. On-line k poslechu do 3. listopadu 2017.

Československé legie v Jekatěrinburgu (1918)

Ve svém dramatu Jízdní hlídka vzdal František Langer poctu legionářům, kteří se v bojích první světové války zvláště na ruské frontě zasloužili o vznik samostatného československého státu. Při psaní vycházel z vlastních zážitků a zkušeností. Odveden byl už v roce 1914, krátce po skončení studia medicíny, nejprve narukoval na Bukovinu, později se dostal na Haličskou frontu, tam se nechal zajmout a vzápětí vstupil do Československých legií. Zpátky do vlasti se vrátil až v únoru 1920 přes Japonsko a Čínu.

V roce 1935, kdy Jízdní hlídku napsal, působil František Langer jako dramaturg v Divadle na Vinohradech. Ve třicátých letech, kdy začínala být naše nedávno vydobytá státnost zase ohrožená, připomínal hrdinství a soudržnost Čechů a Slováků, kteří neuhýbají své povinnosti a nevzdávají se ani tváří v tvář několikanásobné přesile. Přestože je jednotka legionářů složená z mužů různého charakteru, věku i původu, dokáže se v mezní situaci sjednotit a nakonec i obětovat při boji za společnou věc.

Při pátrání po bolševických partyzánech, kteří přepadají železniční trať a brání legionářům v návratu do vlasti, je zraněn Kalaš, proto se nepočetná jízdní hlídka rozhodne přenocovat v chatrči ruského mužika. Dva muži se rozjíždí pro posily, zbytek zůstává a má se na cestu vydat až ráno. Vesničan, který drží s rudými, využije nepozornosti jednoho z legionářů a podřeže koním šlachy. Legionáři zůstávají bez možnosti úniku vydáni na pospas útoku rudých, kteří hlídku ráno skutečně obklíčí. Čechoslováci však věří, že se do příjezdu posily dokáží ubránit. Zůstávají na svých pozicích, a když jim vůdce rudých nabízí život za zběhnutí, dohodu neuzavřou. Během přestřelek postupně přichází o život jeden člen hlídky za druhým. Ve chvíli, kdy konečně přijíždí posily, zůstává z obránců naživu jediný.

Spolu s Plukovníkem Švecem Rudolfa Medka patří Langerova Jízdní hlídka k nejvýznamnějším divadelním hrám s legionářskou tematikou, obě byly krátce po svém vzniku také filmově zpracovány.

Osoby a obsazení: Autor (Jiří Plachý), Matějka (Ladislav Frej), Kalaš (Pavel Rímský), Soukup (Filip Blažek), Saidl (Svatopluk Skopal), Hašek (Ivan Trojan), Valenta (Jan Šťastný), Nedbal (Miroslav Středa), Strnad (Aleš Procházka), Tajožný (Antonín Molčík), Starší zajatec (Karel Hlušička), Mladší zajatec (Martin Velda) a Mužik (Marcel Vašinka)

Rozhlasová úprava: Jan Strejček
Dramaturgie: Hynek Pekárek
Režie: Jiří Horčička

Natočeno v roce 1997.