Eva Špačková: My architekti si myslíme, že rozumíme všemu
Aktivní architektka a vysokoškolská pedagožka se aktuálně zabývá uměním ve veřejném prostoru. Všechno začalo ve chvíli, kdy přišla na to, že monumentální plastika sochaře Vladislava Gajdy umístěná na průčelí rektorátu Vysoké školy báňské, by podle původních plánů stavby měla mít ve vestibulu svou druhou část. Pustila se tedy do pátrání.
Gajdův reliéf sice našla, ale celý si jej zatím prohlédnout nikdo nemůže. Je totiž překryt sádrokartonovým výstavním (sic!) panelem. Bylo třeba se přes něj opatrně provrtat, a teprve obraz mikrokamery potvrdil, že reliéf je skutečně tam, kde jej sochař před půlstoletím umístil.
Následně si Eva Špačková uvědomila, že takto víceméně skrytě či přímo na očích je v areálu Vysoké školy báňské rozmístěno několik desítek uměleckých děl, o které je třeba se postarat. Nejdříve tedy provedla katalogizaci, pak vznikla kniha s názvem Univerzita a umění/Umělecká díla ve veřejném prostoru, a nakonec se Eva Špačková vydala na roční stáž na Iowa State University, protože právě tam mají s vedením univerzitního muzea velké zkušenosti.
Aby socha vypadala dobře, o to se musí starat hned několik lidí, řešení nemůže být jen v kompetenci sochaře nebo architekta či snad dokonce radního.
„Musíme být schopni se domluvit a hledat další možnosti. Nemám ráda, když slyším, že existuje jen jediná cesta. Nikdy neexistuje jen jediná cesta, ale chvíli trvá, než na to přijdete.“
Nejposlouchanější
Viktorín Šulc: Etuda z odvrácené strany. Alois Švehlík a Vladimír Dlouhý na stopě brutálnímu vrahovi
-
Paní Svět. Josef Somr, František Němec a Václav Postránecký v tragikomedii Karola Sidona
-
Léon Bloy: Chudá žena. Nezapomenutelnou a vznešenou dceru bídy čte Jan Kanyza
-
Nikolaj Vasiljevič Gogol: Ženitba. Komedie s Ivou Janžurovou, Danou Medřickou a Jiřím Sovákem
-
Walter Isaacson: Einstein – Jeho život a vesmír. Výběr z životopisu jednoho z nejvýznamnějších vědců
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.