Egyptolog a afrikanista Pavel Onderka
PhDr. Pavel Onderka (nar. 1982 ve Zlíně) vystudoval egyptologii a afrikanistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.
Od roku 2003 působí v Národním muzeu - Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur, kde je kurátorem egyptské a núbijské sbírky. Je rovněž vedoucím archeologické expedice Národního muzea, která se již sedm let podílí na výzkumech v Núbii na území dnešního Súdánu.
Čeští archeologové tu odkrývají jedno z největších měst starověké Núbie v lokalitě Wad Ben Naga severně od Chartúmu. Toto město vzkvétalo v době existence tzv. Merojského království (3. stol. př. n. l. – 4. stol. n. l.), které se rozkládalo mezi řekami Nilem, Modrým Nilem a Atbarou.
V kultuře Merojského království se spojovaly místní tradice s odkazem na faraonské civilizace starověkého Egypta a vlivy antického Středomoří.
Z nálezů současných českých archeologů, jejich předchůdců i z ojedinělých zápůjček Súdánského národního muzea připravil Pavel Onderka výstavu Země černých faraonů, která v pražském Náprstkově muzeu probíhá do 12. října.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.