Dramaturg SOČRu Josef Třeštík je v soudobé hudbě jako doma
Symfonický orchestr Českého rozhlasu patří k nejstarším orchestrálním tělesům svého druhu v Evropě. Byl založen v roce 1926 a právě probíhající 90. sezóna prokazuje, že jde o skvěle sehraný muzikantský tým, který se nejen vyrovná s tradičním českým a světovým repertoárem, ale dokáže i zahrát bez větších obtíží novinkový titul.
Hosté Telefonotéky, na které se můžete těšit.
Dramaturg Josef Třeštík si už vysloužil nejednu ostruhu v oblasti rozhlasové práce, zejména v oblasti popularizace soudobé hudby. Ne nadarmo je rovněž dramaturgem festivalu současné hudby Compuls v holešovické La Fabrice, který připomnělo uvedení skladby Pavla Zemka-Nováka Sedm slov Kristových na kříži.
Vysílání bylo trojgenerační vzhledem k věku hosta, moderátora a dlouholetého šéfredaktora hudební redakce dr. Jiřího Štilce staršího, který byl s námi ve spojení po telefonu. Vyprávěl o situaci a atmosféře v Československém rozhlase v době politického uvolňování v 60. letech minulého století. Tehdy prvně mohli vyjet rozhlasoví symfonici do zahraničí a sklízeli nejeden vavřín pod taktovkou Aloise Klímy, Josefa Hrnčíře a dalších. Tehdejší Symfonický orchestr Československého rozhlasu uvedl v premiéře nejednu novinku českých soudobých skladatelů.
Čtěte také: Symfonický orchesrtr Českého rozhlasu
V současné době působí rozhlasoví symfonikové nejen ve studiu při nahrávkách rozšiřujících snímkový fond, ale i na koncertním pódiu, pořádají též samostatné koncertní řady, z nichž jedna nazvaná „Tady žije SOČR“ zve přímo do rozhlasové budovy v úterý 24. ledna.
Posluchačská hádanka tentokrát čerpala z divadelní oblasti. Symfonický orchestr Českého rozhlasu přednesl Pochod ke slavnostem Shakespearovým za řízení dlouholetého šéfdirigenta Vladimíra Válka.
V pestré hudební dramaturgii Telefonotéky zazněly skladby L. Janáčka, M. Kabeláče, A. Dvořáka, W. Lawese, M. Ravela, E. Chabriera a J. S. Bacha.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...