Dost bylo filmových životopisů velkých mužů. Chybí nám snímky o ženách a kolektivní portréty, zní v Akcentu

30. říjen 2023

Saša Michailidis se ptá filmových publicistů Martina Šrajera a Marka Slováka. V českých kinech se už několik dnů promítá film Bratři o ozbrojeném útěku skupiny bratří Mašínů z Československa do Západního Berlína před sedmdesáti lety. Je tu tedy další český porevoluční životopisný snímek, tvůrci už připomněli Jana Masaryka, Václava Havla, Emila Zátopka či Miladu Horákovou. Jak se daří převádět na plátno příběhy takových osobností? A mají podobné filmy šanci na Oscara?

Moderuje: Saša Michailidis
Editorka: Lenka Buriánková

Poslouchejte od pondělí do pátku od 16:30 živě na Vltavě nebo ze záznamu na našem webu, v aplikaci mujRozhlas a na dalších podcastových platformách.

Chcete nám něco vzkázat?
Své komentáře nebo tipy posílejte na adresu: akcent@rozhlas.cz.

autoři: Saša Michailidis , Lenka Buriánková
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.