Dost bylo filmových životopisů velkých mužů. Chybí nám snímky o ženách a kolektivní portréty, zní v Akcentu
Saša Michailidis se ptá filmových publicistů Martina Šrajera a Marka Slováka. V českých kinech se už několik dnů promítá film Bratři o ozbrojeném útěku skupiny bratří Mašínů z Československa do Západního Berlína před sedmdesáti lety. Je tu tedy další český porevoluční životopisný snímek, tvůrci už připomněli Jana Masaryka, Václava Havla, Emila Zátopka či Miladu Horákovou. Jak se daří převádět na plátno příběhy takových osobností? A mají podobné filmy šanci na Oscara?
Poslouchejte od pondělí do pátku od 16:30 živě na Vltavě nebo ze záznamu na našem webu, v aplikaci mujRozhlas a na dalších podcastových platformách.
Chcete nám něco vzkázat?
Své komentáře nebo tipy posílejte na adresu: akcent@rozhlas.cz.
Související
-
Příběh Mašínů rezonuje mužskou odvahou. Já za ním vidím hodně statečnosti, říká režisér Tomáš Mašín
Chtěl se stát výtvarníkem, přes studia nových médií se dostal k principu filmu, který ho polapil. Práce pro reklamu ho naučila tvořit příběhy a vystihnout podstatu věci.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.