Doba složitá. Poslouchejte filozofické debaty o dnešním světě s Alicí Koubovou a Tomášem Koblížkem

Doba složitá: Máme na to sílu?

Odkud dnes můžeme čerpat sílu a naději? A můžeme si dovolit být slabí? Co to znamená, že je člověk silná osobnost? Poslechněte si filozofickou debatu Alice Koubové, Tomáše Koblížka a Anny Beaty Háblové v druhé epizodě podcastu Doba složitá.

Moderátorka: Anna Beata Háblová
Debatující: Alice Koubová, Tomáš Koblížek
Kreativní producentka: Veronika Ruppert
Dramaturgyně: Teresie Bečková
Odborný konzultant: Jakub Jirsa
Mistři zvuku: Jiří Benák, Jiří Flossmann
Hudba: Jaroslav Pokorný
Fotografie: Michaela Karásek Čejková
Premiéra: 23. 4. 2024
Děkujeme za poskytnutí prostoru k focení vizuálu Fakultě humanitních studií UK.

„Silná osobnost nemusí být jen ta, která na sobě nechá dříví štípat. I člověk, který to pojme více kantovsky, spíš se drží svých zásad, neoplácí stejnou mincí a třeba i z vyhrocené debaty odejde, opustí nějakou sociální síť, je z mého pohledu silnou osobností,“ vysvětluje Tomáš Koblížek, který se dlouhodobě věnuje nenávistným projevům na internetu, hate speech a dezinformacím.

„Naděje je podle mě neuzavřenost vůči budoucnosti. Nespočívá v optimismu za každou cenu nebo vytváření utopistických představ. Je spíš opakem bezmoci,“ říká filozofka Alice Koubová. V debatě dojde i na filozofickou reflexi politického eseje Václava Havla Moc bezmocných. Poslechněte si filozofickou debatu o síle, naději, moci a bezmoci v dnešním světě.

Tipy na inspirativní četbu k 2. epizodě podcastu Doba Složitá:

Podcast Doba složitá otevírá osm klíčových otázek dnešní doby a nahlíží je z filozofické perspektivy. Od 27. 4. do 15. 6. 2024 můžete Dobu složitou naladit i ve vysílání Vltavy, vždy v sobotu od 17:00. 

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.