Doba složitá. Poslouchejte filozofické debaty o dnešním světě s Alicí Koubovou a Tomášem Koblížkem

Doba složitá: Odkud myslíme?

V první epizodě podcastové série se dozvíte, z jakých pozic debatující osobnosti uvažují a jak vnímají roli filozofie v dnešním světě. Poslechněte si debatu s filozofem Tomášem Koblížkem a spisovatelkou a architektkou Annou Beatou Háblovou.

Moderátorka: Anna Beata Háblová
Debatující: Alice Koubová, Tomáš Koblížek
Kreativní producentka: Veronika Ruppert
Dramaturgyně: Teresie Bečková
Odborný konzultant: Jakub Jirsa
Mistři zvuku: Jiří Benák, Jiří Flossmann
Hudba: Jaroslav Pokorný
Fotografie: Michaela Karásek Čejková
Premiéra: 23. 4. 2024
Děkujeme za poskytnutí prostoru k focení vizuálu Fakultě humanitních studií UK.

„Potřebujeme hledat způsoby, jak proměnit systém, kterým si sami ubližujeme. Pro ten účel je dobré přijmout, že zorientovat se v polykrizi, je prostě složitá věc, že jednoduché to být nemůže. Druhou věcí je, že abychom své problémy dobře viděli, je lepší se zaměřit na přesnost, než na zveličování. A třetí věc je pozornost k druhým lidem,“ říká filozofka Alice Koubová v novém podcastu.

Jaká východiska ze současných krizí filozofie nabízí a jakou roli by mohla v dnešním světě hrát? „Filozofie není ezoterie, jejím úkolem není vyvolávat ducha doby, ale přispět k důvěře a spolupráci,“ říká filozof Tomáš Koblížek. 

První epizoda má premiéru v úterý 23. 4. 2024, další následují vždy po týdnu. Od 27. 4. do 15. 6. 2024 můžete „Dobu složitou“ naladit i ve vysílání Vltavy, vždy v sobotu od 17:00. Podcast najdete na webu Vltavy, na mujRozhlas a v dalších podcastových aplikacích.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.