Dílo Kurta Vonneguta je stále aktuální. Kritizuje válečné zlo, ničení planety i mechanizaci společnosti

10. listopad 2022

Saša Michailidis se ptá amerikanisty Josefa Jařaba z Univerzity Palackého v Olomouci a jednoho ze zakladatelů sci-fi časopisu Ikarie, publicisty Ivana Adamoviče. Od zítřka můžete poslouchat ve vltavské Četbě s hvězdičkou Snídani šampiónů od Kurta Vonneguta. Připomínáme si totiž sto let od narození tohoto amerického spisovatele. Jak dokázal ve svém díle mísit prvky satiry, černého humoru a science fiction? A proč jeho knihy tolerovala komunistická cenzura? 

Moderuje: Saša Michailidis
Editorka: Lenka Buriánková

Poslouchejte od pondělí do pátku od 16:30 živě na Vltavě nebo ze záznamu na našem webu, v aplikaci mujRozhlas a na dalších podcastových platformách.

Chcete nám něco vzkázat?
Své komentáře nebo tipy posílejte na adresu: akcent@rozhlas.cz.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.