Česká violistka Kristina Fialová: Pět let jsem si zvykala na svou violu

12. duben 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Violistka Kristina Fialová

Co to znamená pořídit si nový nástroj a sžít se s ním? V případě violistky Kristiny Fialové to není viola lecjaká, nese značku „Carlo Antonio Testori – Contrada 1745.“

Když si ji Kristina pořídila, věděla, že krásný zvuk bude vykoupen tvrdou dřinou. Teď ale ví, že to stálo za to.

Kristina Fialová patří k nastupující generaci muzikantů, pro něž je už samozřejmostí získávání zkušeností v zahraničí. Po studiu na brněnské konzervatoři u prof. Miroslava Kováře postupně získávala profesionální vzdělání v Drážďanech (prof. Vladimír Bukač), na Královské dánské akademii v Kodani (prof. Tim Frederikson a Lars Anders Tomter) a na AMU u prof. Jana Pěrušky.

To doplnila řadou mistrovských kurzů a dovršila úspěšnými starty na mezinárodních soutěžích, z nichž ten poslední na mezinárodní soutěži Michala Spisaka v polských Katovicích v roce 2013 jí přinesl absolutní vítězství a tím i vstup mezi absolutní interpretační špičku – pozvání na zahraniční pódia a k předním orchestrům na sebe nenechala dlouho čekat.

03359074.jpeg

Kristina pochází z hudební rodiny, otec Petr Fiala je skladatel a vynikající sbormistr, sloučením jeho tehdejšího sboru Foerster s dívčím sborem Amititia, který vedla jeho manželka Ludmila, vznikl v roce 1991 Český filharmonický sbor.

Kristina tak odmala zpívala, výborně hrála na klavír (její sestra Tereza je profesionální klavíristkou), pak na housle – a k viole se dostala vlastně náhodou.

Jak k tomu došlo, jak vypadá její hudební manželství s violoncellistou Petrem Nouzovským (jeden z posluchačů se ptal, zda doma nedochází k muzikantské rivalitě), jak a proč se podílí na činnosti Nadačního fondu Impuls soustřeďující prostředky pro nemocné s roztroušenou sklerózou, jak dokončila před měsícem nahrávku zcela nové CD se skladbami pro rodinné dueto a spoustu dalších zajímavostí o této sympatické mladé dámě se ovšem dozvíte, když si pustíte záznam našeho vysílání.

autor: Ilja Šmíd
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...