ČD (České divadlo) v dobře vyjetých kolejích

5. leden 2005

Již desátým rokem se po nedělích představují Praze regionální divadla se svými nejlepšími kousky v rámci přehlídky České divadlo.

V neděli 21. listopadu zahájilo desátý ročník představení Radúze a Mahuleny Západočeského divadla Cheb. Volba tohoto divadla byla již tradičně dána oceněním za nejlepší inscenaci na loňské přehlídce. Tato cena, kterou získala inscenace režisérky Věry Herajtové Agnus Dei, byla divadlu udělena odbornou porotou, která se tradičně rekrutuje z řad studentů divadelní vědy. Samotné udělení bylo součástí slavnostního zahájení a vedle této ceny udělila porota i další tři ceny. Cenu za ženský herecký výkon získaly společně herečky Eva Navrátilová, Jarmila Vlčková a Sylvie Krupanská za herecké výkony v inscenaci Chebského Agnus Dei. Cenu za mužský herecký výkon získal Michal Čapka za roli Šarikova v inscenaci Komorní scény Aréna Ostrava Psí srdce a zvláštní cenu poroty získalo Městské divadlo v Brně za inscenaci Prostopášník.

České divadlo 2004-2005

Pokud budou pořádající agentuře Foibos příznivi sponzoři a spolupořadatelé, přinese desátý ročník přehlídky nevídaný počet třiceti inscenací, které budou od listopadu do konce května plnit všechny nedělní večery zpravidla ve Švandově divadle, které je oficiální scénou přehlídky.

Proto si nenechejte ujít příležitost spatřit přímo ve svém městě to nejlepší, co se v loňském roce urodilo v českých, moravských a slezských regionálních divadlech. Věřte, že zpravidla to bývá lepší, než co lze spatřit ve většině pražských divadel. Bližší informace naleznete na www.ceskedivadlo.cz.

Program na leden:

9. 1. 2004
15 hodin - Pedro Calderón de la Barca: Život je sen Divadlo U stolu Brno ve Švandově divadle (studio)
19 hodin - Arnošt Goldflam: Smlouva CED Brno - HaDivadlo ve Švandově divadle

16. 1. 2005
19 hodin - Federico García Lorca: Krvavá svatba Horácké divadlo Jihlava ve Švandově divadle

22. 1. 2005
19 hodin - Moliére: Scapinova šibalství Moravské divadlo Olomouc v Divadle Pod Palmovkou

23. 1. 2005
19 hodin - Éva Pataki: Edith a Marléne Severomoravské divadlo Šumperk ve Švandově divadle

30. 1. 2005
19 hodin - Henrik Ibsen: Když my mrtví procitneme Divadlo F. X. Šaldy Liberec ve Švandově divadle

autor: Jelena Malostranská
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

chariton.jpg

O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy

Koupit

Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.