Čajkovského Houslový koncert v podání Jana Mráčka přinesl mimořádný zážitek

22. únor 2021

Skvostný koncert D dur, prostoupený melancholií i horoucí vášní, v němž může sólista předvést všechny své přednosti technické i výrazové, byl vrcholem živě vysílaného koncertu rozhlasových symfoniků ze Studia 1 Českého rozhlasu. Jan Mráček se s tímto dílem po čase vrátil k rozhlasovým symfonikům, pod taktovku dirigenta Roberta Jindry.

Koncert bylo možné sledovat živě v přímém přenosu stanice Vltava a na facebooku Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Soubor vystoupil v rozhlasovém Studiu 1 bez účasti publika.

PROGRAM:

Jean Sibelius: Valse triste, op. 44 č. 1
Gabriel Fauré: Pelléas a Melisanda, suita, op. 80
Petr Iljič Čajkovskij: Koncert pro housle a orchestr D dur, op. 35

Robert Jindra – dirigent
Jan Mráček – housle

Dirigent Robert Jindra zahájil program proslulým Valse triste Jeana Sibelia. Sotva šestiminutový valčík původně sloužil jako scénická hudba v divadelní hře, ale následně se stal jedním z nejpopulárnějších koncertních děl finského autora. I druhá skladba večera je spjata s divadlem. Bude jí suita Gabriela Faurého ze scénické hudby ke hře Pelléas a Melisanda. Dílo belgického symbolistního básníka a dramatika Maurice Maeterlincka, nositele Nobelovy ceny za literaturu, inspirovala celou řadu vynikajících autorů – krom Faurého také Clauda Debussyho, který podle ní napsal stejnojmennou přelomovou operu, či Arnolda Schönberga, jenž vytvořil velikou symfonickou báseň.

Čajkovského Houslový koncert v podání Jana Mráčka, 22. února 2021, Robert Jindra

Sólistou večera byl Jan Mráček. Nejmladší laureát Mezinárodní hudební soutěže Pražského jara a vítěz prestižní Mezinárodní houslové soutěže Fritze Kreislera ve Vídni se stal na pozvání Jiřího Bělohlávka koncertním mistrem České filharmonie. V roce 2011 byl také vůbec nejmladším sólistou, který kdy vystoupil se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu. Od té doby s tělesem spolupracuje pravidelně, tentokrát společně provedli Koncert pro housle a orchestr D dur, virtuózní dílo plné krásných melodií, ruského klasika Petra Iljiče Čajkovského.

Z důvodu mimořádných opatření nebylo možné v plánovaném termínu uskutečnit koncert s názvem Obrazy a verše v ruské hudbě, připravili jsme pro vás proto neméně atraktivní náhradní program, který jste si mohli vychutnat živě ve vysílání Vltavy, nebo ve videopřenosu na facebooku.

autor: SOČR
Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…

Jan Pokorný, moderátor

Jack London Tulák po hvězdách

Tulák po hvězdách

Koupit

Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.