Bušení do železa

20. březen 2002

Co to je Bušení do železné opony? Jistě se jedná o hlučný způsob, jak na sebe upozornit. Ve Státní opeře Praha se rozhodli takto nazvat projekt letošní sezóny. Bušení do železné opony si klade za cíl možnost realizovat soudobá díla mladých skladatelů v inscenaci mladých interpretů. Ti svá díla předvádí na forbíně jeviště - nad zakrytým orchestřištěm - před železnou oponou. Před zahájením premiérového představení vždy autor kladívkem symbolicky zaklepe "na železo".

V neděli 17. března se v rámci tohoto projektu představila divákům opera Otmara Máchy Nenávistná láska. Je to zatím poslední z jeho sedmi oper. Děj nás přenese kamsi do neurčité země na rozestavěnou silnici. Na tomto symbolu nekonečnosti se odehrává drama mezi mužem a ženou, věčné téma života a smrti, lásky a nenávisti. Autor se volně inspiroval poémou amerického básníka Robinsona Jefferse.

Nenávistnou lásku složil Otmar Mácha v roce 1999 a přihlásil ji do soutěže Nová opera pro Prahu, v níž dostala čestné uznání. Ve spolupráci s Mezinárodní pěveckou soutěží Antonína Dvořáka v Karlových Varech byla nastudována mladými umělci a v sobotu 16. března 2002 se v Městském divadle v Karlových Varech konala její světová premiéra.

autor: dw
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy

Koupit

Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.