Broadwayský dramatik Neil Simon, nekorunovaný král zábavního divadla

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Neil Simon
0:00
/
0:00

Ve věku 91 let v neděli zemřel americký dramatik a scenárista Neil Simon, který za svůj život napsal tři desítky divadelních her, stejný počet scénářů a řady libret k muzikálům. Populární byl i u českých diváků, známé jsou například jeho scénáře k filmům Dobyvatel srdcí (1972), Zajatec 2. avenue (1975) či Vražda na večeři (1976).

Portrét snad nejúspěšnějšího broadwayského dramatika jsme na Vltavě vysílali v rámci cyklu Sto let amerického dramatu (2016). Překladatel Jiří Josek posluchačům přiblížil životní dráhu i nejúspěšnější kusy tohoto nekorunovaného krále zábavního divadla a pokoušel se zjistit, čím si více než padesát let získával přízeň většinového publika.

Sto let amerického dramatu

03540558.jpeg

V cyklu Sto let amerického dramatu překladatelé Hana Ulmanová a Jiří Josek představují nejvýznamnější autory a etapy amerického divadla.

Ukázky vybral Jiří Josek ze Simonovy snad nejslavnější hry Drobečky z perníku, kterou on sám přeložil pod názvem Perníková dáma. Vystupují v nich Petra Špalková (Evy), Denisa Barešová (Polly) a Marek Němec (Lou). Režíroval Lukáš Hlavica, který také s Renatou Venclovou čte průvodní slovo k pořadu.

Marvin Neil Simon se narodil 4. července 1927 v newyorském Bronxu do židovské rodiny. Začínal jako poslíček v podatelně společnosti Warner Brothers, brzy ale přešel ke psaní skečů a později scénářů ke komediálním seriálům pro rozhlas a televizi.

Dramatik Neil Simon s herci Walterem Matthauem a Jackem Lemmonem koncem 90. let

Na Broadwayi se překvapivě prosadil hned na první pokus: hra Come Blow Your Horn se dočkala 678 repríz a pod názvem Pojď si zařádit (1963) podle ní vznikl i hollywoodský film s Frankem Sinatrou v hlavní roli. Za muzikál Little Me (1961) obdržel první nominaci na cenu Tony (z celkem 17 nominací tři úspěšné) a definitivně se etabloval hitem sezony Bosé nohy v parku (1963). Následovala opět úspěšná filmová adaptace (1967) s ústřední dvojicí v podání Roberta Redforda a Jane Fondové.

Simon byl autorem řady dalších divadelních her. Za zmínku stojí například Podivný pár, Pokoj číslo 719, Vstupte!, Drobečky z perníku, Poslední ze žhavých milenců, Každý má svého Leona či Dámská jízda.

Na svém kontě má Simon čtyři nominace na Oscara a v roce 1991 obdržel Pulitzerovu cenu za drama Ztraceno navěky (Lost in Yonkers).

Simon zemřel 26. srpna 2018 v nemocnici na Manhattanu po komplikacích spojených se zápalem plic, oznámil podle agentury AP dramatikův dlouholetý přítel Bill Evans. Evans také v roce 2004 daroval Simonovi ledvinu.