Benedictus Buns, karmelitán z Boxmeeru
Žil v ústraní kláštera a přitom se jeho věhlas dostal například až do Švédska.
Za svůj život vydal tiskem devět sbírek duchovní hudby – mše, litanie a moteta a také chrámové sonáty. Kromě hudebních povinností zastával po několik let ve své komunitě i post podpřevora.
Benedictus Buns se narodil kolem roku 1642 v Geldernu v dnešním Německu. V roce 1659 vstoupil do zdejšího karmelitánského kláštera a o rok později složil řeholní sliby a přijal kněžské svěcení a jméno Benedictus od sv. Josefa.
Později odešel do kláštera v Boxmeeru v dnešním jihovýchodním Nizozemsku. V té době bylo Nizozemí protestantské, ale území okolo boxmeerského kláštera bylo nezávislé a lidé zde žijící byli katolického vyznání. Zde sloužil od roku 1679 až do své smrti jako varhaník.
Benedictus od svatého Josefa komponoval především duchovní vokální díla, ale v jeho hudebním odkazu se nacházejí i skladby ryze instrumentální. Společně s Carolusem Hacquartem se řadí mezi nejvýznamnější holandské skladatele 17. století.
Jeho skladby jsou ovlivněné italskou hudbou, lze v ní vysledovat vztah k Bassanimu, Monteverdimu, Corellimu a dokonce i k Marc-Antoinovi Charpentierovi. Úzká vazba na dobovou italskou hudbu naznačuje, že klášter v Boxmeeru mohl mít kontakty s italskými karmelitánskými kláštery.
Benedictus Buns byl také varhaníkem a skladatelem hraběte Oswalda van der Bergh a kolaudátorem varhan. Jeho dny se naplnily 6. prosince 1716.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.