Benátská noc má v rukou moc

27. červenec 2006

Jsou hudební festivaly velké, menší, masové, komorní, mainstreamové, alternativní. Zejména během posledních několika let se s nimi u nás doslova roztrhl pytel. Během letošních prázdnin jich mají proběhnout řádově desítky. Přitom hlavní taháky, kterými pořadatelé lákají, jsou skoro na všech festivalech víceméně stejné. Nezbývá, než přilákat nějakým bonusem navíc - třeba prostředím, ve kterém se odehrává.

Benátská noc je festival, který se u nás už etabloval poměrně slušně, i když vsadil spíše na jistotu, než že by příliš experimentoval s obsahem. Soustředí se výhradně na domácí kapely (budeme-li shovívavě za domácí považovat i ty ze Slovenska), a to na jména těch mediálně protřelejších. Mezery mezi největšími diváckými tahouny vyplňuje směs toho nejpestřejšího, co si lze v pomyslné druhé lize domácí scény (napříč žánry) představit. V tomto přístupu je Benátská noc vcelku podobná největším festivalům u nás - Českému Brodu či Trutnovu. Jejím velkým plus je prostředí, ve kterém se koncerty odehrávají - i když, těžko říct, jestli fauna a flóra jednoho ze srdce Českého ráje, skal Sušek nad Malou Skálou budou umístění festivalu považovat také za plus.

Podobnost se současnými mastodonty mezi festivaly spočívá i v poměrně jasné tendenci expandovat. Se sponzory se po více než deseti úspěšných ročnících jistě jedná snadněji než na začátku, proto si pořadatelé mohou dovolit víc. Větší pódia (letos plánují také hned tři scény hlavní a k tomu "White Report Olmeca Stage" a "Red SMS.CZ Fun Stage"), více kapel - podle plánovaného programu to vypadá na 113 interpretů, více nocí (letos probíhá od 28. do 30.7.), více diváků (dobrou ilustraci skoku, jaký maloskalský festival zaznamenal, dává srovnání aktuálního programu s prvním ročníkem. Na začarovanou spirálu úspěšnosti, ze které se jen těžce uniká, je zaděláno.

Loňská Benátská noc

WWW stránky festivalu
Podrobný program

Fotky z minulých ročníků zde.

autor: Hynek Just
Spustit audio