Beata Hlavenková, pianistka a skladatelka

15. srpen 2014

Hostem Telefonotéky byla pianistka a skladatelka Beata Hlavenková, dáma, která v hudebním světě překračuje hranice žánrů i hranice světadílů.

Šestatřicetiletá rodačka ze slezského městečka Vedryně, Beata Hlavenková, zůstala kraji věrná až do dokončení konzervatoře v Ostravě. Pak už vyrazila na další studia do Spojených států, na universitu v Massachusetts. A zamířila do jazzových oblastí.

Uplatnila se v několika zajímavých tuzemských sestavách a pravděpodobně nejširšího záběru dosáhla spoluprací s Lenkou Dusilovou na společném projektu Eternal Seekers. Ale nezastavuje, vydává se dál. Geograficky - do New Jersey, kde spolu s vynikajícími tamními muzikanty natočila špičkové jazzové album pro svého prvorozeného syna Joela, i autorsky, svojí poslední deskou, věnovanou dalšímu synovi, Teodorovi. Tato nahrávka je vysoce komorní, klasická, nekomerční. A Beáta Hlavenková pokračuje. Plánuje zajímavé přeshraniční spolupráce, píše hudbu pro filharmonii... A právě o těchto cestách i záměrech s ní bude hovořit Otakar Svoboda v páteční Telefonotéce. Poslouchejte 15. srpna od 10:00.

Čtěte také: Klavírní kalendář Beaty Hlavenkové

autor: Otakar Svoboda
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.