Arnošt Lustig: Kdo maluje čerta na zeď?

30. leden 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Arnošt Lustig

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Michal Pavlata čte z Lustigova otevřeného dopisu Ladislavu Novomeskému ze dne 13. května 1968. Uvádíme jako připomínku letošního Dne obětí holokaustu. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkuje: Michal Pavlata
Připravil: Zdeněk Milt
Režie: Josef Melč
Natočeno: v roce 1999

V únoru tohoto roku uplyne 10 let od smrti významného prozaika a esejisty Arnošta Lustiga (1926–2011). Proslul především povídkami a novelami zpracovávajícími téma holocaustu, který zažil na vlastní kůži (Démanty noci, Dita Saxová, Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou ad.). Z tohoto důvodu zařazujeme k připomínce letošního Dne obětí holokaustu (27. ledna) do vltavské řady Esej text Kdo maluje čerta na zeď, který Lustig napsal jako otevřený dopis Ladislavu Novomeskému v roce 1968 a ve kterém se vyjadřuje k tzv. šestidenní válce, arabsko-izraelskému konfliktu, a její reflexi v socialistickém tisku přinášející řadu antisemitských tezí.

autoři: Zdeněk Milt , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?