ALLEN GINSBERG - MISTR LITANIÍ

29. březen 2002

ÚTERÝ 2. DUBNA 23:00. Pořad k pátému výročí Ginsbergova úmrtí. Ve své tvorbě se neomezoval pouze na verše, vždy měl více než vřelý vztah k hudbě - vážné, jazzu, folku, ale i rocku. Připravil a uvádí Josef Rauvolf.

Pořad se zaměří na méně známou stránku tvorby jednoho z nejvýznamnějších básníků 20. století. Allen Ginsberg byl samozřejmě básníkem par excellence, kromě toho se také angažoval v řadě společenských kauz, byl neúnavným bojovníkem proti cenzuře ve všech jejích podobách, bral se za občanské svobody. Ginsbergova poetika byla zcela jistě ovlivněna texty černošských blues, psal variace na jazzové chorusy, inspiroval se klasikou, jeho verše zněly za doprovodu komorních souborů, ale také rockových, a dokonce punkových kapel. Podobně jako ve své básnické tvorbě byl totiž Ginsberg otevřený i ve vztahu k hudbě. Měl to štěstí, že se kolem něho vždy pohybovalo víc než dost muzikantů, a tak nepřekvapí, že například základy harmonie mu vysvětloval Bob Dylan, který s ním také nahrál desku. Ginsberg se ale nenechával pouze doprovázet, sám hrál na misionářské harmonium a řadu svých básní polorecitoval, polozpíval. Měl totiž výhodu krásného, nosného hlasu. Ginsbergovy verše v pořadu zazní buďto doprovázené pouze harmoniem, dojde ale i na spolupráci s Bobem Dylanem, Philipem Glassem, The Clash či Kronos Quartetem.

00057526.jpeg
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...