31. srpna 2012

26. červen 2012

Ba Cissoko: Nimissa

Virtuózní africký hudebník Ba Cissoko pochází z Guineje, žije v Marseilli a hraje na koru, jeden z unikátních afrických nástrojů, který zvukem připomíná evropskou harfu, ale tvarem a konstrukcí patří mezi loutny. Nástroj má celkem 21 strun, na které se brnká prsty obou rukou. V posledních dekádách pronikla kora na podia akustické koncertní hudby i do plně elektrifikovaných sestav.

Ba Cissoko má ve své skupině jak tradiční koru tak i její elektrifikovanou verzi a na svém posledním albu obsazení rozšířil ještě o dechovou sekci. O vynikající zvuk alba se zasloužil francouzský producent Phillip Eidel, který v minulosti natáčel například s alžírským zpěvákem Khaledem anebo se skupinou Gipsy Kings.

Svými předešlými alby si Ba Cissoko vysloužil srovnání s Jimi Hendrixem, především díky technickému zvládnutí svého nástroje, jednadvacetistrunné kory, i díky elektricky upraveným zvukovým barvám. Repertoár svého nového alba Nimissa, z nějž dnes hrajeme, představil světovému publiku letos na jaře na festivalu Babel Med v Marseilli. Následující ukázka má téměř rockovou atmosféru, její zvuk dobarvuje kvákadlo s dechovou sekcí, tématem skladby jsou plané sliby afrických politiků v době volebního boje.

Jednadvacetistrunná západoafrická loutna kora byla původně nástrojem griotů, tedy hudebníků a vypravěčů, jejichž příběhy byly v zemích, kde se nepoužíval zápis písmem, jediným zachycením historických událostí. S touto tradicí se vedle Guineje setkáme i v sousedních státech, které sdílejí stejnou kulturu – včetně Mali, Senegalu, Gambie i Burkiny Faso. Z griotské rodiny pochází i Ba Cissoko, jehož dnes posloucháme. Své poslední album nazval Nimissa – což znamená v překladu Lítost – a stejnojmenná skladba patří k nejsilnějším nahrávkám alba.

Výběr z obsahu CD:

Kora RocksN'tenlebidgéPolitikiDjoulo DiataNimissaNaboranAkoLoumo

Autor (vše, pokud není uvedeno jinak): Ba Cissoko

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.