3. srpna 2012
Dawda Jobarteh: Northern Light Gambian Night
K vizuelně i zvukově nejkouzelnějším nástrojům západní Afriky patří kora: má 21 strun, svým zvukem připomíná harfu, ale vzhledem je podstatně odlišná, její ozvučnou desku tvoří vysušená dýně, potažená podobně jako buben kůží. V minulosti to byl nástroj hudebních kronikářů, jimž Evropané říkali grioti, což je původem portugalské označení pro sluhu. Tito hudebníci z povolání zastávali několik funkcí najednou, jako znalci dějin zpívali historické eposy, a jako poslové vladařů přebírali roli sdělovacích prostředků. Jejich umění přecházelo z otce na syna - a z rodu gambijských griotů pochází i Dawda Jobarteh. Své poslední album nazval Northern Light Gambian Night, Polární záře – gambijská noc.
Namo
Sama Kebbalu
21strunná loutna kora se užívá nejen v Gambii, odkud pochází Dawda Jobarteh, ale i v dalších zemích západní Afriky – například v Mali, Senegalu, Guineji. Mezi předky Dawda Jobarta byla řada virtuózů: jeho dědeček, který zemřel před 30 lety, byl prvním hráčem na koru, který vystupoval ve Spojených státech, jeho nahrávky dodnes slouží mladým hráčům, aby podle nich testovali své umění. Další skladba Jobartova alba se jmenuje Yankouba, a je konverzací mezi otcem a synem.
Yankouba
Mbassi
Karang Folo
Dawda Jobarteh pochází Gambie, státu který tvoří úzký pruh země na březích stejnojmenné řeky. V současné době ale žije v Dánsku, za sebou má spolupráci s mnoha slavnými Afričany i hudebníky ze Západu, a jeho dánský domov se promítl i do názvu alba, které dnes posloucháme – Northern Light Gambian Night, Polární záře – gambijská noc. Tématem další skladby, Dinding Do, jsou osudy opuštěných afrických dětí.
Dinding Do
Nakano
Duwa
Autor (vše, pokud není uvedeno jinak): Dawda Jobarteh
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.