22. 11.
Moh Alileche: North Africa's Destiny Původními obyvateli severoafrických států jsou vzájemně spřízněná etnika souhrnně označovaná jako Amazigh či Berbeři. Jejich kultura i hudba jsou odlišné od arabské, a mají dokonce svoje vlastní písmo. Do této etnické skupiny patří i Kabylové, žijící na území Alžíru. Za "deklaraci kulturní svébytnosti" kabylského národa lze považovat album North Africa's Destiny?, které natočil v exilu žijící kabylský zpěvák Moh Alileche.
7 - The Wedding Celebration
Kabylský zpěvák Moh Alileche se ve svých 31 letech vystěhoval z Alžírska do Spojených států, jako hudebník působil v San Franciscu a okolí, a své album Severoafrický osud, z nějž hrajeme, natočil před dvěma lety v Alžíru. 8 - Windstorm
Jak zní kabylská milostná píseň? "Když zmizíš z mého zorného pole, moje mysl utane v myšlence na tebe a z mého těla zmizí život, který se obnoví až po tvém návratu." Moh Alileche v duetu ze zpěvačkou Lindou.
6 - When You Are Away
V písni Kultura na pokraji zániku ze stejnojmenného alba komentuje Moh Alileche situaci na jihu Alžírska, v kraji zvaném Kabylie, kam byli původní obyvatelé země postupně vytlačeni po arabské kolonizaci, trvající od 8. století.
1 - A Culture On The Brink Of Extinction
Exil je pro všechny Alžířany a specielně pro Kabyly každodenním tématem. "Ti kdo mohli, z naší země odešli, a teď na dálku sledujeme pokračující zkázu naší kultury," zpívá Moh Alileche v písni Opuštěná vlast.
5 - The Abandoned Homeland
K důležitým nástrojům kabylské hudby patří mandola, která v Alžíru zdomácněla pod názvem mandol. České publikum ji dobře zná například z koncertů velmi populárního Rachida Tahy. My alžírskou mandolu uslyšíme spolu s dalšími nástroji v nahrávce s alegorickým názvem Cestou k vrcholu. 3 - Toward The Summit
V instrumentálce zvané Naděje slyšíme především strunné nástroje, vedle mandoly tentokrát i banjo, kytaru, a dokonce i evropský klavír...
9 - Hope (Instrumental)
2- North Africa's Destiny?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.