17. srpna 2012
Ramzailech: Hardcore Klezmer
Pod označením klezmer se rozumí židovská hudba, původně z východní Evropy, která ale na evropském území v první polovině 20. století zcela zanikla. Zpočátku k tomu přispěla hromadná migrace židovského obyvatelstva z Východní Evropy do Spojených států, zkázu dokončila druhá světová válka a holocaust. Ve Spojených státech v té době pronikaly inspirace z židovské hudby do muzikálů, soudobé hudby i jazzu, jedním z příkladů je úvod slavné skladby Rhapsody in Blue, jejíž autor George Gershwin měl židovské předky na Ukrajině. Před dvaceti lety se zájem o klezmer ve Spojených státech oživil díky sběratelské a revivalistické činnosti potomků židovských přistěhovalců. Klezmer se dnes objevuje v nejrůznějších stylových mutacích: v odpolední Mozaice uslyšíme izraelskou skupinu Ramzailech, která tvrdí, že hraje Hardcore Klezmer.
Lidiya Freilech
Tish Nigun
Izraelská hudební veřejnost brala zpočátku styl klezmer jako historický artefakt který nemá budoucnost. Úředním jazykem je v Izraeli hebrejština, kdežto v klezmeru se zpívá jazykem jiddiš, jímž se mluvilo v evropských židovských komunitách. Ale s výměnou generací v poslední dekádě se situace obrací, klezmer se vrazí i do Izraele, čehož důkazem je trio Ramzailech. Název další skladby Shtetle je v jazyce jiddiš označení pro židovské osady, roztroušené až do začátku 20. století na venkově východní Evropy.
Shtetle
Amzaleg
Sestavu Ramzailech tvoří tři velmi rozdílné osobnosti – klarinetista Gal Klein, kytarista Amit Peled a bubeník Dekel Dvir. Klein navíc studuje jazz a vážnou hudbu a pochází z rodiny, která je původem z Evropy. Oba jeho rodiče tedy mluví jazykem jiddiš, který užívali východoevropští Židé jak ve vzájemné komunikaci, tak v písních klezmerbandů. Zbývající dva členové tria Ramzailech pocházejí ze zcela odlišného prostředí. Kytarista Amit Peled vyrůstal pod vlivem arabské hudby, k oblíbeným umělcům jeho rodičů patřila slavná egyptská zpěvačka Um Kalthoum. A bubeník Dekel Dvir tvrdí, že nejraději má skladatele romantické éry včetně Petra Iljiče Čajkovského.
Rosh Paz
Lemala Min Hazman Pt. 1
Al Tetakni Oti
Lemala Min Hazman Pt. 2
Autor (vše, pokud není uvedeno jinak): Gal Klein
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.