15. 11. 2007

Mozaika
15. listopad 2007
Mozaika

Americký spisovatel Ira Levin zemřel ve věku osmasedmdesáti let. Autor románů Rosemary má děťátko, Stepfordské paničky a další řady děl, který svou poslední knihu vydal v roce 1997 podlelhl v pondělí v New Yorku infarktu. O jeho životě a díle informují Mladá fronta Dnes, Lidové noviny, Právo a krátce i Hospodářské noviny.

Podobně jako naše Mozaika přinášejí také Hospodářské noviny zprávu o velké výstavě otevírané dnes v pražské Valdštejnské jízdárně a nazvané "Albrecht z Valdštejna a jeho doba". Kurátoři Ladislav Čepička a Eliška Fučíková sehnali pro expozici více než sedm stovek obrazů, soch, zbraní, dokumentů a dalších objektů, čímž dokazují, že v Evropě doby třicetileté války bylo místo i pro umění. Podrobné informace k výstavě najdeme na internetu na adrese www.valdstejn.org .

Pětadvacetiletá umělkyně Eva Koťátková získala včera cenu Jindřicha Chalupeckého. O výsledcích nejvýznamnější české soutěže pro mladé výtvarníky informují Hospodářské a Lidové noviny, krátce i Mladá fronta Dnes. Koťátková navazuje ve své tvorbě na tradici konceptuálního umění šedesátých let, originálním způsobem propojuje performanci a sochařství, za což mezinárodní porota nejmladší letošní finalistku ocenila.

Právo přináší recenzi Věry Míškové, která hodnotí německo-turecký flm "Na druhé straně". Snímek, jehož scénárista Fatih Akin byl oceněn na letošním festivalu v Cannes, je citlivým vyprávěním o lidech, jejichž osudy se navzájem míjejí i prolínají ve světě, kde nesnášenlivost žije v těsném sousedství přátelských pout. Kritička považuje čas strávený s tímto filmem za nepromarněný. Recenzi "Na druhé straně" najdeme také v příloze Lidových novin Kulturní premiéry. Darina Křivánková vyzdvihuje schopnost režiséra a scénáristy Akina silně a empaticky vyprávět. Příběh má potenciál oslovit lidi kdekoli na světě. Křivánková udílí filmu čtyři z pěti hodnotících hvězdiček.

V Kulturních premiérách najdeme také rozhovor Jany Machalické s hercem a režisérem Klausem Maria Brandauerem. Umělec navštívil Prahu v rámci Pražského divadelního festivalu německého jazyka. Ve své inscenaci Snu noci svatojanské ztvárnil téměř všechny postavy. Německému festivalu a Brandauerovu představení se věnuje také Saša Hrbotický v Hospodářských novinách. Vybral si k souhrnné recenzi ještě další dva tituly na přehlídce uvedené: "Karel Marx: Kapitál, svazek první" a Wedekindovo "Probuzení jara!". Hrbotického hodnocení pak vyznívá jasně: "Tři večery, tři velké zážitky. Není divu, že německé země udávají tón evropskému divadlu."

Ondřej Horák píše v příloze Lidových novin Kulturní premiéry o nejnovějším románu britského autora Davida Mitchella Třináct měsíců. Horák v článku přibližuje děj knihy, kterou hodnotí plným počtem pěti hvězdiček, a vyzdvihuje také český překlad Petry Diestlerové.

Na retrospektivní výstavu Josefa Lady do pražského Obecního domu zve v Lidových novinách Marta Švagrová. V Mozaice se jí budeme věnovat před osmou hodinou.

V příloze Práva Salon najdeme mimo jiné také velký rozhovor s významným nizozemským spisovatelem Ceesem Nooteboomem. Hovoří nejen o své tvorbě, ale i celkově o nizozemské kultuře.