14. 02. 2008

Článek o snímku Soukromá válka pana Wilsona nadepisuje Kateřina Farná v Právu titulkem Jak zhýralý kongresman zatočil s Rusy. Film nahlížející do zákulisí americké politiky osmdesátých let považuje kritička za vlažnou komedii na vlažné téma, přestože nebýt happyendového dojímání a amerických gest to mohl být skvělý snímek. Vojtěch Rynda o Soukromé válce pana Wilsona píše v příloze Lidových novin Kulturní premiéry. Hodnotí ji čtyřmi z pěti hvězdiček, uvádí mimo jiné, že málokdo dokáže skloubit komerční potenciál hvězdného obsazení a poselství zajímavého scénáře tak jako režisér Mike Nichols.

Deníky se dále věnují průběhu berlínského filmového festivalu. Lidové noviny, Mladá fronta Dnes a Právo informují o režijním debutu americké zpěvačky a herečky Madonny. Snímek Filth and Wisdom - Špína a moudrost - se na Berlinale představil včera večer. V Hospodářských novinách na straně věnované zábavnímu průmyslu najdeme souhrnné informace o přehlídce - mimo jiné to, že letošní ročník je z pohledu německého filmového průmyslu zklamáním.

Tamtéž otiskují Hospodářské noviny i zprávu o ukončení stávky Hollywoodských scénaristů. Ceremoniál předání Oscarů bude mít tedy za deset dní klasický průběh. Po čtyřech měsících se obnovuje i tvorba oblíbených televizních seriálů. Informaci publikují i Lidové noviny, Právo a Mladá fronta Dnes.

České premiéře filmu Skafandr a motýl se v Hospodářských novinách věnuje Otto Bohuš. Dva Zlaté glóby a cena za režii udělená na festivalu v Cannes věnčí tento francouzsko-americký snímek a měly by být zárukou kvalitního zážitku. Recenzent především oceňuje velmi dobré obrazové podání kameramana Janusze Kaminského a za zajímavé považuje také jemně probleskující erotické fluidum tohoto filmu. V Mozaice se Skafandru a motýlu budeme věnovat před osmou hodinou.

Mladá fronta Dnes připravila pro své dnešní vydání přehled událostí v literatuře na rok 2008. Přestože letošní největší bestseller - poslední díl ságy o Harrym Potterovi - již vyšel, čeká nás ještě mnoho zajímavých titulů. Za očekávané hity považuje list například knihy Paula Coelho Brida a Michala Viewegha Román pro muže.

Magdalena Čechlovská píše v Hospodářských novinách o novele Petera Hoega Až nadejde čas. Příběh sirotka odkázaného na ústavní péči podává autor velmi empaticky, nabízí obraz lidské duše, prožitky, traumata i smíření chlapce, který musel vyrůst bez rodiny a přece našel svou spásu po boku ženy a dítěte.

Lidové noviny připravily v kulturní rubrice dvě specializované strany - jednu z nich věnují režiséru Františku Vláčilovi, jemuž věnovaná výstava bude o víkendu otevřena v Císařské konírně Pražského hradu. Druhým celostránkovým tématem je pak zámořský úspěch devatenáctileté české zpěvačky a pianistky Markéty Irglové.

Jako každý čtvrtek, najdeme i dnes v Lidových novinách přílohu Kulturní premiéry. Nahlédněme tedy do ní.

Ondřej Horák ve své literární rubrice představuje knihu norského prozaika Nikolaje Frobenia Latourův katalog aneb Komorník markýze de Sade. Jana Kačurová hodnotí nejnovější desku kapely The Mountain Goats Heretic Pride. Blanka Frajerová zve článkem na výstavu rakouského expresionisty Oskara Kokoschky, která je právě k vidění v Belvederu ve Vídni. V pravidelném rozhovoru odpovídá na otázky Ondřeje Horáka spisovatel Jaroslav Putík u příležitosti vydání své nové knihy Zlatý pták.