08. 11. 2007

Mozaika
8. listopad 2007

Všechny hlavní české deníky, většinou už na titulních stranách, přinášejí dnes vzpomínku na herce Petra Haničince, který včera ve věku 77 let zemřel. Umělec, který ztvárnil řadu rozmanitých charakterních divadelních rolí a znám byl také z televizních seriálů a z dabingu, ukončil kariéru kvůli špatnému zdravotnímu stavu před třemi lety. Zbytek života trávil v rodinném prostředí v Bratronicích na Kladensku. Lidové noviny otiskují výběr z filmografie Petra Haničince, Mladá fronta Dnes pak vzpomínky Gabriely Vránové a Jiřího Adamce a také rozhovor, který Haničinec poskytl Tomáši Poláčkovi před dvěma lety.

Včera představil Václav Havel svou novou hru Odcházení, která by měla mít premiéru v červnu v Divadle Na Vinohradech. Dílo vyjde knižně devatenáctého listopadu v Edici Respekt. Zprávu přinášejí Lidové noviny a Mladá fronta Dnes, krátkou zmínku najdeme také v Hospodářských novinách.

Hospodářské noviny a Právo informují o dnešním zahájení Pražského divadelního festivalu německého jazyka. Jeho program otevře světová premiéra hry Pavla Kohouta Malá hudba moci. Festival potrvá do 18. listopadu, podrobné informace o něm jsou k nalezení na internetu, na adrese www.theater.cz .

V Hospodářských novinách najdeme ještě rozhovor s americkým banjistou Bélou Fleckem. Ten spolu s pianistou Chickem Coreou dnes představí společné album The Enchantment (neboli Okouzlení) pražským fanouškům. Na koncertu budou návštěvníky čekat improvizací obohacené skladby z alba, Béla Fleck říká, že hudebníci zkouší každý večer svého turné něco jiného. Corea a Fleck vystoupí v pražském Obecním domě dnes od dvaceti hodin.

Lidové noviny otiskují velký rozhovor s francouzským tvůrcem komiksů Davidem B., který navštívil Prahu v průběhu Komiksfestu. Umělec hovoří o svém autobiografickém cyklu Padoucnice, snaží se osvětlit, proč jsou autobiografické komiksy v současnosti tolik populární a tvrdí, že vizuální ztvárnění je mnohem osobnější než jakýkoli text.

Mladá fronta Dnes přináší krátkou zprávu o tom, že přímé přenosy z newyorské Metropolitní opery nabídne pražským návštěvníkům kino Aero. Mezi patnáctým prosincem a šestadvacátým dubnem bude k vidění osm představení.

Nahlédněme ještě do přílohy Lidových novin Kulturní premiéry.

Americký film Hrdinové a zbabělci hodnotí Darina Křivánková takto: "Do obratných a hlavně výborně zahraných slovních přestřelek tu a tam prosakují stokrát vyřčené fráze, které mají moc zamořit a infikovat celý film." Politické drama režiséra Roberta Redforda s Maryl Streepovou a Tomem Cruisem v hlavních rolích hodnotí kritička třemi z pěti možných hvězdiček.

Rozsáhlý rozhovor Marty Švagrové s Martinem Kratochvílem se točí především okolo hudební kariéry tohoto pianisty, skladatele, kameramana, podnikatele a producenta. Rozhovor najdeme také v Kulturních premiérách. Kratochvíl hovoří o svém působení ve skupině Jazz Q a také o své současné filmové a seriálové tvorbě.

Ondřej Horák hodnotí v téže příloze dokumentární román rakouského autora Martina Pollacka Mrtvý v bunkru. Pollack se v knize pokouší vyrovnat s nacistickou minulostí své země, ovšem na obrazu své rodinné historie. Horák udílí románu čtyři recenzentské hvězdičky.