05. 02. 2008

Mozaika
5. únor 2008

Hospodářské noviny píší o udílení cen Czech Grand Design. Výsledky druhého ročníku soutěže, v níž Akademie Designu České republiky hodnotí umělce z tohoto specifického oboru, budou vyhlášeny v sobotu ve Stavovském divadle a o týden později odvysílány na druhém programu České televize. Mezi nominovanými jsou Jan Čapek, Anna Mrázek Kovačič, Denisa Nová či grafické Studio Najbrt. Mladá fronta Dnes k tématu dodává, že vítězové budou od šestého do třiadvacátého března představeni na výstavě v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Zmínku o soutěži Czech Grand Design přinášejí také Lidové noviny a Právo.

Vojtěch Čepelák hodnotí v Hospodářských novinách snímek Asterix a Olympijské hry režiséra Frédérca Forestiera. Třetí hraný film natočený podle slavného komiksu je nejdražším evropským kinematografickým počinem historie, v českých kinech je k vidění od čtvrtka. Hlavní role - Asterix a Obelix v podání Clovise Cornillaca a Gerarda Depardieu jsou ztvárněny kvalitně, ale v ději nemají dostatek prostoru, ten si uzurpují Benoît Poelvooder a Alain Delon v rolích Bruta a jeho otce Caesara. Celkově považuje kritik nový asterixovský film za spektákl především pro dětského diváka, který však neznudí ani dospělého.

Dnes večer se koná oficiální premiéra Čechovova Višňového sadu v Divadle na Vinohradech. Mladá fronta Dnes publikuje krátkou zmínku o tom, že se ve svém návratu na divadelní jeviště představí i Dagmar Havlová.

V tomtéž listě píše Josef Vlček o novém studiovém albu bubeníka Beatles Ringo Starra. Deska Liverpool 8 nese jasné znaky hudebníkova charakteru - klukovské a hravé projevy se mísí s občasnou nostalgií. Muzikantské žertíky podle Vlčka Ringovi procházejí, a tak hravost a praštěnost překrývají vše, co osmašedesátiletého pána bolí.

Mladá fronta Dnes otiskuje ještě recenzi knihy Elizabeth Bishopové Ve vesnici. Kritička Hana Ulmanová hodnotí tuto prózu americké básnířky devadesáti procenty. Chválí přístup překladatelky a editorky Mariany Houskové, vyzdvihuje sílu emocí, jež autorka čtenářům zprostředkovává.

V nakladatelství Slovart vychází šestisetstránková publikace autora Álexe Sáncheze Vidella Současná architektura. Článek o ní otiskuje Právo. Představuje se v ní 82 staveb dokončených pouze v jedenadvacátém století na všech obydlených světadílech, česká z nich není žádná. Recenzentka Radomíra Sedláková si všímá, že na mnoha krásných fotografiích v knize obsažených se vůbec neobjevují lidé, což architekturu poněkud odtrhuje od života a jejího původního účelu. Přesto zájemcům o architekturu publikaci doporučuje.

O pátečním Velkém čínském novoročním koncertu píše v Právu Radmila Hrdinová. Orchestr Guandong na zastávce svého tradičního turné v Hudebním divadle v Karlíně hrál s velkým entuziasmem, zvukovou barevností a hráčskou suverenitou, jež vrcholila v sólových výkonech.

Na regionální straně Práva věnované Praze a Středním Čechám najdeme recenzi inscenace Divadla v Řeznické Minetti (Portrét umělce jako starého muže). Kritik Jiří P. Kříž hodnotí představení kladně, vyzdvihuje především výkon Jana Kačera v hlavní roli.