Vlastimil Třešňák, alter egoista. Cár portrétu k pětasedmdesátinám v Sedmém nebi s Pavlem Klusákem
Kdo zná píseň Vlastimila Třešňáka Rodné číslo, respektive kdo si pamatuje její podtitul, ví, že muž zvaný Vlasta se narodil v dubnu, šestadvacátého, a to v roce 1950. Tenhle pořad písní a komentářů tedy vznikl k jeho pětasedmdesátinám.
Hodina písní, které vybral a komentuje Pavel Klusák, je tu samozřejmě pro všechny – ale o něco víc pro ty, kdo mají v paměti vpáleno, že Třešňák natočil hlavně dvě skvělá alba, pokládaná za jeden z vrcholů písničkářství a nezávislé muziky u nás: Zeměměřič (1979) a Koh-i-noor (1983), obě spjatá s exilovým vydavatelstvím Šafrán 78. Jde o to, že z těchhle desek nezazní tentokrát ani tón. Vlastimil se ve svojí tvorbě nikdy nezastavil a jeho – jak by řekl Ferdinand Peroutka – „pozdější život panny“ rozhodně stojí za to probrat.
V téhle seanci to tedy vezmeme z opačného konce: vracíme se do roku 2010, abychom proklepli posledních šest alb Vlastimila Třešňáka a jeho spřísahanců. Znějí razantní, překvapivé, humorné, kritické, nostalgické i tajemné songy z alb Němý suflér (2010), Alter ego (2013), Konvolut (2017), Kiks (2022) a Happy Hour (2024); nemůže chybět ani Třešňákovo autorské angažmá pro ženské Alo Trio a repertoár shrnutý albem Eponym (2015). Všechna alba vydal Galén; spoluúčinkují Jan Štolba, Jaromír Panáček, Jan Volný, Martin Rychta, Martina Menšíková, Natálie Řehořová, Pavla Stránská, Vladimír Strnad, Josef Štěpánek, Jan Steinsdörfer, Martin Lehký, Miloš Dvořáček a další.
Nejposlouchanější
-
Giacomo Casanova: Historie mého života. Paměti slavného svůdce žen i diplomata, umělce a špióna
-
Bořivoj Horák – Zdeněk Zábranský: Hodina půlnoci. Otakar Brousek jako slavný astronom Koperník
-
Jaromír Štětina: Velký pátek. Příběh zdravotnice v srdci krutých bojů první světové války
-
William Shakespeare: Veselé paničky windsorské. Jan Pivec jako tragikomický hrdina slavné komedie
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.