Josef Koutecký je významná osobnost české onkologie
Sotva kdo v českých zemích tolik přispěl k boji s rakovinou, jako profesor Josef Koutecký, český lékař, chirurg a zakladatel dětské onkologie, který po čtyři funkční období zastával post děkana 2. lékařské fakulty UK. V roce 2010 obdržel hlavní Národní cenu projektu Česká hlava za celoživotní dílo a výzkum v oboru dětské onkologie.
Nádorová onemocnění patří mezi nejobávanější, ale také zároveň nejvíc zkoumané choroby - ačkoliv už bylo v boji proti nim uděláno velmi mnoho, stále se je nedaří porazit - i když už bylo dosaženo nepopiratelných úspěchů.
Nádory totiž nemají jednu příčinu, ale na jejich vzniku se podílejí faktory jak genetické, tak životního prostředí a životního stylu. Sotva kdo o nich ví víc, než profesor Josef Koutecký, který u nás zakládal v 60. letech minulého století tehdy zcela nový obor dětské onkologie, na jehož rozvoji se pak významně podílel. Jak sám říká, tehdy umíralo na tuto chorobu 97 % nemocných dětí - přežívala tedy pouhá tři procenta. Dnes jich přežije 83 %. U dospělých tomu bohužel zatím tak není o tak není.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.