Cesare Pavese: Každá noc je osvobození. Uhrančivé obrazy útěšlivé i drásavé lásky v básních italského spisovatele
Rozhlasové nokturno z básnického odkazu italského básníka a romanopisce. V podání Kamila Halbicha a Ivana Řezáče poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.
Cesare Pavese se narodil roku 1908 v Santo Stefano Belbo. V nedalekém Turínu vystudoval gymnázium, poté literaturu na tamější univerzitě. Nějaký čas působil jako suplent na různých školách, hlavně však překládal z angličtiny – například Hermanna Melvilla, Gertrudu Stein, Jamese Joyce – a věnoval se vlastní tvorbě.
Svůj básnický debut nazvaný Pracovat unavuje vydal roku 1934. Následujícího roku se ocitl v redakci časopisu Cultura, jejíž zaměstnanci byli kvůli protifašistické činnosti zatčeni, Pavesemu byl vyměřen tříletý trest v podobě nuceného pobytu v Brancaleone v Kalábrii, avšak po osmi měsících mu byl zbytek trestu prominut. Během válečných let se věnoval redaktorské a nakladatelské práci, kromě četných překladů publikoval řadu vlastních prací básnických a prozaických.
Právě coby prozaik je Pavese v české a slovenské překladové literatuře zastoupen nejhojněji, v českém překladu vyšly rovněž jeho deníkové záznamy. Jako básníka jej českému čtenáři zatím představil jediný výbor nazvaný Přijde smrt a bude mít tvé oči, který roku 1964 sestavil a přeložil Radovan Krátký. Ve vltavském Souzvuku uslyšíte uhrančivé obrazy útěšlivé i drásavé lásky.
Nejposlouchanější
-
Radka Denemarková: Cukrář a Venuše. Tragická romance karlovarského cukráře a krásné varietní divy
-
David Drábek: Ptakopysk. Příběh bratrů Pospíšilových, šampionů v kolové
-
Anna Bolavá: Do tmy. Příběh osamělé ženy, jejíž vášeň pro sběr bylin se mění v chorobnou posedlost
-
Viktorín Šulc: Etuda z odvrácené strany. Alois Švehlík a Vladimír Dlouhý na stopě brutálnímu vrahovi
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.