TEĎ. Poslechněte si Souzvuk z textů sochařky Evy Kmentové!
Výběr z úvah, dopisů a básní sochařky Evy Kmentové, z textů Ludmily Vachtové, Jiřiny Haukové, Adrieny Šimotové, Jiřího Šetlíka, Karla Srpa a dalších vybral Petr Veselý. Poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
„Celý život jsem žila v jakémsi klusu,“ píše česká sochařka Eva Kmentová v květnu 1976 Olze Čechové, „dívala jsem se na mnoho věcí, potkala jsem dost lidí, ale jaksi rychle, zběžně. Teď je to jiné. Mám čas až někam na konec, mám čas dívat se mnohokrát na to, co se mi líbí, pozorovat věci dopodrobna. Žiju teď bez času, bez programu. Čas je vlastně program. Je to zcela zvláštní, nikdy před tím nepoznané. Tuto situaci nelze zažít v normálním životě, musí být člověk do ní vehnán. Ale když už je vehnán, je v jeho silách, aby toto zvláštní údobí prožil, aby ho pouze neproexistoval. Byla jsem zvyklá dělat si plány do budoucna – to se teď změnilo. Jsem vděčná za každý den, a co bude ‚zítra‘, o tom moc nepřemýšlím. Vlastně, i když jsem cítila, že můj život visí na vlásku, jsem neměla ani strach – vlastně jen pocit, že už si chci odpočinout. Asistent, který mně vysloveně zachránil život, mi říkal: Když je Vám zle, myslete na mraky: přijdou a zase odejdou.“
Eva Kmentová se narodila 6. ledna 1928 a zemřela 8. dubna 1980.
Výběr z úvah, dopisů a básní sochařky Evy Kmentové, z textů Ludmily Vachtové, Jiřiny Haukové, Adrieny Šimotové, Jiřího Šetlíka, Karla Srpa, Jiřího Valocha a dalších vysíláme v repríze z roku 2018.
Nejposlouchanější
-
Jaroslav Achab Haidler: Král řezník. Starý pesachový příběh z revolučního roku 1848 v Alsasku
-
Karel Čapek: Krakatit. Román o výbušninách a snění, o lidských vášních a bohu
-
Marie Urbanová − Stanislav Tišer: Já byl frajer kluk. Divoký život romského boxera a veksláka
-
Léon Bloy: Chudá žena. Nezapomenutelnou a vznešenou dceru bídy čte Jan Kanyza
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka