Tulák i Diktátor. Příběhy slavných: Charlie Chaplin

14. prosinec 2018

David Prachař v roli nejslavnějšího filmového tvůrce 20. století.

K herectví se Charlie Chaplin dostal už jako osmiletý. V roce 1912 odjel do Spojených států amerických, kde v roce 1914 vytvořil jednu z nejslavnějších filmových postav – komickou postavu tuláka Charlieho. Natočil kolem devadesáti filmů. Své filmy vytvářel od námětů přes scénář, režii až po účinkování v hlavní roli.

Bez domova

Po druhé světové válce se názorově rozešel s filmovým Hollywoodem. V 50. letech se stal obětí mccarthismu a usadil se ve Švýcarsku. Návrat do USA mu povolili až v roce 1972, kdy mu byl udělen čestný Oscar za celoživotní dílo. Dnes má hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy.

Český přítel

Jeho přítelem byl český herec Rudolf Myzet, který se objevoval v jeho filmech. V roce 1946 věnoval Chaplin Československému kinematografickému muzeu několik slavných rekvizit – buřinku, boty a bambusovou hůlku.

Účinkují: David Prachař, Lucie Domesová, Lucie Vašinková

Scénář: Tamara Pomoriški

Režie: Irena Žantovská

Hudební spolupráce: Jiří Litoš

Dramaturgie: Helena Herbrychová

Premiéra: 10. 12. 2018

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.