Rodičovství nejde okopírovat podle toho, jak ho dělali naši rodiče, myslí si koordinátorka nevládky Aperio Kramná

30. červenec 2024

Největší audioportál na českém internetu

Výchova dítěte | Foto: Pexels

Poslechněte si celé Hovory Petra Viziny

Rodičovství je někdy fuška, dozvíte se na webu nevládní organizace Aperio, Společnosti pro zdravé rodičovství. „Rodičovství je asi nejnáročnější dlouhodobý projekt, který člověk může mít, zároveň je nejsmysluplnější,“ myslí si koordinátorka jejich dvou poraden Miloslava Kramná. „A je pro ženu fuška to všechno skloubit dohromady. Kariéru nebo její pracovní uplatnění, péči o děti, všechna očekávání od společnosti, od rodiny, od rodičů,“ vysvětluje v pořadu Hovory.

„Navíc musí rodiče své děti ekonomicky zabezpečit a zároveň je vést jejich životem, dávat jim dobré podněty a směřovat je i do budoucna. Asi nejtěžší je, že se už nemůžeme spoléhat na modely a vzory, které jsme zažili sami. Už asi dnes nechceme reprodukovat způsoby rodičovství např. ze 70. let.“

Čtěte také

Podle Kramné nejde o to, že by se tehdy používaly chybné modely, ale je už jiná doba. „Když si vezmete například otázku trestání dítěte, tak když jsem chodila já do školy, tak tehdy měl učitel rákosku, což je dnes nemyslitelné.“

„Také nebylo zvykem jezdit na dovolenou do zahraničí. Dnešní děti jsou ,otrávené‘, když v létě nejedou k moři. A vyvíjí se celá společnost, a to i v otázce přivádění dětí na svět.“

„V 70. letech byl běžný obrázek samotné matky uprostřed bílých plášťů zdravotníků. Tatínek stál pod oknem porodnice a dítě v zavinovačce viděl jen přes sklo. Teď je úplně jiná realita. Proto říkám, že už nejde jako přes kopírák opakovat rodičovství tak, jak ho provozovali naši rodiče.“

Jak se se svým týmem snaží podporovat rodiče v náročných životních situacích? Je i v roce 2024 potřeba bojovat za lepší postavení matek a otců ve společnosti? Odpovědi najdete v audiu pořadu Hovory Petra Viziny, vysíláme v repríze.

autoři: Petr Vizina , lup

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.